.
.
.

کُردها ترکیه را به تبانی با اسلامگرایان تندرو متهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شهروندان کُرد ترکیه که برای مشارکت در جنگ علیه داعش و حمایت از مناطق کردنشین داوطلب شده اند، حزب عدالت و توسعه حاکم در این کشور را به دلیل ممانعت از اعزام آنها به خاک سوریه به تبانی با اسلامگرایان تندرو در عراق و سوریه متهم کردند .

به گزارش العربیه ، پس از فراخوان عبدالله اوجالان رهبر زندانی کردهای ترکیه ، برای حمایت از مناطق کردنشین سوریه ، شمار زیادی از اتوبوس های حامل کُردهای داوطلب جنگ علیه گروههای تندرو، به سمت مناطق مرزی ترکیه - سوریه رهسپار شدند، اما مقامات آنکارا از عبور آنها جلوگیری کردند.

به دنبال این حادثه، برخی از تحلیگران ترک اظهار داشتند که کُردهای این کشور ، بر این باروند که حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان ، در بسیاری از موارد، به آنها خیانت کرده است.

در همین زمینه خانم آیسن گنداش تحلیگر سیاسی ترک می گوید که کُردها پس از جلوگیری از عبورشان از ترکیه به خاک سوریه ، این احساس را دارند که از سوی دولت آنکارا به آنها خیانت شده است.

به گفته این تحلیگر ، جلوگیری از رفتن کُردها به سوریه در حالی اتفاق می افتد که گزارش هایی مبنی بر معالجه مجروحان گروه های اسلامگرای تندرو در بیمارستان های ترکیه ، منتشر شده است.

طی روزهای گذشته، درگیری های شدیدی میان اسلامگرایان تندرو و نیروهای کُرد سوری در مناطق عین عرب (کوبانی) صورت گرفت که به مهاجرت شمار زیادی از ساکنان این منطقه و فرار آنها به سمت ترکیه منجر شد.

در مارس سال 2013 تفاهم نامه ای به منظور برقراری صلح میان کردهای ترکیه و دولت آنکارا به امضا رسید و به ده ها سال جنگ میان دو طرف پایان داد.