.
.
.

رئیس جمهوری یمن به حوثی ها: با غارت منازل نمی توان با فساد مبارزه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن، روز جمعه 26 سپتامبر، از حوثی ها خواست تا از صنعا، پایتخت این کشور عقب نشینی کنند. او این گروه را به طور ضمنی به عدم پایبندی به توفقنامه صلح امضا شده میان این گروه و دولت یمن متهم کرد.

به گزارش العربیه، منصور هادی که به مناسبت پنجاه و دومین سالگرد برقراری نظام جمهوری در یمن سخنرانی می کرد ، خطاب به حوثی ها گفت : « مبارزه با فساد در کشور از طریق غارت منازل نیست.»

حوثی ها از روز یکشنبه گذشته بسیاری از نهادهای دولتی و منازل برخی از مخالفانشان را در صنعا به اشغال درآورده اند. آنها می گویند این اقدام آنها در چارچوب مبارزه با فساد در یمن صورت می گیرد.

حوثی ها از یک ماه پیش تحت نام "انصار الله"، صنعا را به محاصره خود درآورده بودند ، این گروه روز یکشنبه گذشته بدون هیچ مقاومت قابل ذکری از سوی نیروهای مسلح یمن، پایتخت این کشور را به تصرف خود درآورد.

برخی منابع یمنی می گویند که از آغاز حمله حوثی ها تاکنون بیش از 270 نفر کشته شده اند.

منصور هادی در سخنرانی امروز خود از حوثی ها خواست که به مواد توافقنامه امضا شده میان دوطرف که بر حاکمیت دولت در سراسر یمن از جمله صنعا تاکید دارد ، پای بند بمانند. وی از شبه نظامیان «انصار الله» خواست که ساختمان های دولتی را تخلیه و اسلحه های به غارت رفته را بازگردانند.

بر اساس برخی گزارش ها ، حوثی ها و هواداران آنها پس از ورود به صنعا ، علاوه بر اشغال تاسیسات دولتی ، به غارت اموال مردم پرداختند.

رئیس جمهوری یمن با بیان اینکه نمی توان با انتقام گیری دولت ساخت ، گفت :« اگر مبارزه با فساد ، با غارت منازل محقق می شد ، پس تخریب و فساد چه باید نامید ؟ آیا کسانی که به دنبال ساختن دولتی مدنی هستند ، به هتک حرمت منازل می پردازند و نهادهای دولتی را به غارت می برند؟»

وی ضمن سرزنش هواداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن که به حوثی ها پیوسته اند ، از توافقنامه امضا شده با حوثی ها دفاع کرد و خواستار پایبندی به آن شد.