.
.
.

70 هزار کرد سوری ظرف 24 ساعت به ترکیه پناهنده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد روز یکشنبه 21 سپتامبر اعلام کرد که در ظرف 24 ساعت گذشته 70 هزار کرد سوری به ترکیه پناه برده اند.

در روزهای گذشته دهها روستای کرد در سوریه به تصرف سازمان داعش درآمد، و نیروهای این سازمان در حال پیشروی به سوی دیگر مناطق هستند. همین امر باعث شده تا دهها هزار نفر از ساکنان این روستاها از ترس وحشیگری گروه داعش به کشور ترکیه پناه ببرند.

به گزارش خبرگزاریهای بین المللی، روز شنبه هزاران نفر، که بسیاری از آنها زن، کودک و افراد مسن هستند، با کوله بارها و چمدانهای خود، با عجله از مرز پینار در جنوب ترکیه وارد این کشور شدند، و داستانهای بسیاری از قتل و عام گروه داعش در روستاهای خود نقل می کنند.

نیروهای ترک برای تسهیل عبور پناهندگان کرد اقدام به برداشتن سیم خاردار خط مرزی در ناحیه کوبانی، و در نزدیکی شهر سوروک ترکیه کردند.

نعمان قورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه، گفت که در ظرف 24 ساعت گذشته 60 هزار کرد سوری از مرز ترکیه عبور کرده اند، و به گفته مسئولان هم اکنون هزاران نفر در انتظار عبور از مرز هستند.نیروهای کرد بعد از حمله روز سه شنبه داعش به مناطق کردنشین صدها روستا را تخلیه کرده اند، و دهها روستا در اطراف شهر کوبانی نیز که صحنه درگیری خونین است، تخلیه شده است. شهر کوبانی در منطقه ای استراتژیک قرار داد که مانع از پیشروی داعش به سوی شمالی سوریه می شود. به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه، در روزها اخیر 300 جنگجوی کرد، از طریق ترکیه وارد کوبانی شده تا به برادران خود در این شهر یاری برسانند.

در همین حال، نیروهای داعش در حال نزدیک شدن به مرز ترکیه هستند، و بسیاری از اراضی کردنشین را تصرف کرده اند، و هزاران نفر را به داخل ترکیه رانده اند. روز شنبه داعش اعلام کرد که 46 نفر از شهروندان ترکی را که در هنگام تصرف کنسولگری ترکیه در شهر موصل در 11 ژوئن به اسارت گرفته بودند، آزاد کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفت که نیروهای ویژه ترکیه شهروندان اسیر این کشور را آزاد کردند. او در این باره توضیح بیشتری نداد. احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه در شهر آنکارا از آزاد شدگان استقبال کرد. در مورد زمان و نحوه آزادسازی این افراد پرسشهای بسیاری مطرح است، و این در حالی است که دهها کشور جهان برای حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه آماده می شوند.