فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا استفاده از نیروی زمینی علیه داعش در عراق را بررسی می کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ژنرال "مارتین دمپسی" رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز چهارشنبه 17-9-2014 از احتمال مشارکت نیروهای زمینی ارتش این کشور علیه داعش خبر داد.

  دمپسی که در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا سخن می گفت اظهار داشت: "هدف مشاوران آمریکایی کمک به نیروهای عراقی در زمینه برنامه ‌ریزی، تدارکات و هماهنگی تلاش‌های نظامی با شرکای عضو ائتلاف ضد گروه داعش برای بیرون راندن اعضای این گروه است".

  رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که اگر راهبرد «باراک اوباما» رییس‌جمهوری این کشور در گسترش حملات هوایی علیه داعش با شکست رو‌برو شود٬ وی پیشنهاد خواهد کرد که آمریکا اعزام نیروهای زمینی به عراق را بررسی کند.

  این سخنان در حالی مطرح شده که باراک اوباما برای چندمین بار تاکید کرده است که نیروهای آمریکایی در عراق ماموریت جنگی نخواهند داشت.

  پیشنهاد مداخله نظامی آمریکا در عراق از سوی جمهوریخواهان

  اظهارات ژنرال دمپسی در باره ایفای نقش بیشتری برای نیروهای آمریکایی در عراق در پاسخ به پیشنهادات برخی از جمهوری خواهان که خواستار مداخله بیشتر آمریکا در عراق هستند، بیان می شود.

  شماری از جمهوری خواهان با انتقاد شدید از عملکرد اوباما در رابطه با بحران عراق و سوریه، خواستار مجهز کردن اپوزیسیون معتدل سوریه به سلاح های پیشرفته شدند.

  در همین حال جان مکین عضو برجسته جمهوری خواه گفته است که به اوباما پیشنهاد کرده که مخالفان اسد را آموزش نظامی دهد. مکین درسخنان خود در کمیته مجلس سنای آمریکا گفت: "نسبت به درصد موفقیت ارتش آزاد سوریه برای بیرون راندن داعش از خاک این کشور تردید دارم".
  وی از دمپسی پرسید آیا 5 هزار نیروی نظامی ارتش آزاد سوریه قادر است که 31 هزار داعشی تا دندان مسلح را شکست دهد؟ آیا ارتش اسد حملات خود به ارتش آزاد را متوقف خواهد کرد تا این گروه داعش را بیرون براند؟ چنانچه نیروی هوایی اسد به حملات خود علیه ارتش آزاد ادامه دهد جنگنده های آمریکایی آنها را نابود خواهد کرد یا نه ؟.

  وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به پرسش های مکین گفت: "البته ما هنوز به آن مرحله نرسیدیم اما در حال حاضر همه تلاش ها برای از بین بردن داعش متمرکز شده است".

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران