.
.
.

هشدار آمریکا به رژیم اسد: از هواپیماهای ما برحذر باش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام بلند پایه آمریکایی روز دوشنبه 15-9-2014 به رژیم اسد هشدار داد که از تعرض به هواپیماهای تجسسی آمریکا برفراز خاک سوریه خودداری کند.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، افزود: "ما محل های اختفای سیستم دفاع ضد هوایی شما را می دانیم که کجا هستند. اگر به سوی هواپیماهای تجسسی ما تعرضی صورت گیرد، شدیدا به آن پاسخ خواهیم داد. نیروی هوایی آمریکا هنوز هیچ عملیاتی در خاک سوریه انجام نداده است".

این هشدار پس از آن صادر می شود که روز چهارشنبه گذشته، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که آمریکا آماده است بدون همکاری دمشق، به مواضع "داعش" در سوریه حمله کند. وی افزود، رژیم اسد، مشروعیت خود را از دست داده است به همین دلیل نمی توانیم با آن رژیم همکاری کنیم. پس از موافقت اوباما با حملات هوایی ارتش آمریکا به مواضع داعش در خاک سوریه، این سئوال مطرح شد که واکنش رژیم اسد در مقابل این حملات چه خواهد بود؟

مقامات بلند پایه آمریکایی که با خبرنگاران صحبت می کردند، گفتند: "اسد حق دخالت در عملیات ما را ندارد. ما تمام محل های استقرار سیستم های فرماندهی، کنترل و دفاع هوایی سوریه را می دانیم. اگر واکنشی از سوی آنها انجام گیرد که هواپیماهای ما را به خطر اندازد، در آنصورت تمام سیستم دفاع هوایی سوریه در معرض ریسک نابودی قرار خواهد گرفت".

واشنگتن در نظر دارد با آموزش نیروهای میانه رو مخالف اسد و تجهیز آنها با سلاح های پیشرفته، مناطق آزاد شده از دست داعش پس از بمباران به آنها واگذار کند.

نیروی هوایی ایالات متحد تاکنون بیش از 160 بار مواضع داعش را در عراق بمباران کرده است، اما برغم دستور اوباما مبنی بر حمله به مواضع داعش در سوریه، هنوز حمله ای در آنجا علیه این گروه تندرو صورت نگرفته است.