.
.
.

علی عبدالله صالح از حوثی ها خواست به اعتراضات پایان دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی عبدالله صالح رئیس جمهور برکنار شده یمن روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر ، برای نخستین بار گروه حوثی ها را مورد انتقاد قرار داد و از آنها خواست چادرهای خود را جمع کنند و از بستن خیابانها و ایجاد ناامنی برای ساکنان شهر صنعا دست بردارند.

به گزارش العربیه ، صالح متهم است که به خاطر انتقام از گروهها و کسانی که در سال ۲۰۱۱ موجب سرنگون رژیم وی شده اند ، به حمایت از گروه حوثی ها می پردازد.

براساس آنچه خبرگزاری « خبر» وابسته به صالح اعلام کرده رئیس جمهور سابق یمن گفت: « شهر صنعاء پایتخت کل یمنی هاست…. باید مانند دهه هفتاد از آن مراقبت کنیم و این شهر و دیگر شهرهای یمن را تخریب نکنیم. در رسانه های معتبر همدیگر را انتقاد کنید.»

صالح یمن در دیدارش با هیئتی از اهالی استان "الضالع" گفت : « با هم گفت و گو کنید ولی امنیت ساکنان پایتخت را به خطر نیندازید. خیابانها را نبندید و در خیابانها چادر نزنید و از راههای صلح آمیز استفاده کنید . حق هر شهروندی است که نظر خود را آن گونه که در قانون تعیین شده، ارائه دهد. بیان دیدگاه یا باید به صورت صلح آمیز باشد یا از طریق رسانه مسئول، اما نباید آرامش عمومی شهروندان به خطر بیفتد و یا ساکنان شهرها از زن و کودک و پیر آزار ببینند.»

او تاکید کرد که « پناه بردن به خشونت و اعمال تروریستی هرگز امنیت و آرامش را برای کشور به دنبال ندارد و تنها به تفرقه و جدایی در کشور منجر می شود.»

حزب « الموتمر» که علی عبدالله صالح رهبری آن را بر عهده دارد ، پیشتر هواداران خود را به «بی طرفی» فرا خوانده بود.

اظهارات علی عبدالله صالح تنها یک روز پس از بیانیه گروهی از سفرای 10 کشور ناظر بر طرح شورای همکاری درباره یمن منتشر شد که در آن گروه حوثی ها را مسئول وخامت اوضاع در یمن به شمار آورده است.

گفتنی است که علی عبدالله صالخ از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ شش بار علیه گروه حوثی ها وارد جنگ شده بود.