.
.
.

حماس: مذاکره مستقیم با اسرائیل امکان پذیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

موسی ابو مرزوق، معاون رئیس دفتر سیاسی گروه «جنبش اسلامی فلسطین»، حماس، برای اولین بار از امکان مذاکره مستقیم با اسرائیل سخن گفت.

اظهارات ابومرزوق، مانند انفجار یک بمب، طوفانی را در رام الله و تل آویو به طورهمزمان بوجود آورد.

معاون رئیس حماس بدون اشاره به روند مذاکرات اصلی فلسطینی ها با اسرائیلی ها که فتح آن را به عهده دارد، اظهارات خود را اینگونه توجیه کرد که تمایل حماس برای مذاکره مستقیم با اسرائیل در چارچوب خواست های مردم غزه مطرح می شود.

ابومرزوق تاکید کرد که رویکرد جدید حماس در رابطه با تمایل این گروه به مذاکره مستقیم با اسرائیل، به تحولات سیاسی داخلی فلسطینی ها و اختلاف حماس با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مربوط می شود.

از سوی دیگر سخنگوی جنبش فتح در اولین واکنش به اظهارات المرزوقی گفت: "هدف حماس از این موضع گیری در واقع نوعی "باج خواهی" سیاسی است".

اما حماس پس از چند ساعت با انتشار بیانیه ای کوتاه از دوحه پایتخت قطر، اعلام کرد اشاره ابو مرزوق به موضوع مذاکرات مستقیم با اسرائیل در حال حاضر جز سیاست حماس نیست.

گروه فلسطینی حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد. این گروه اخیرا بیش از 50 روز با اسرائیل جنگید. حاصل این جنگ بیش از 2100 کشته فلسطینی در غزه بود که اکثر آن ها غیر نظامی بودند. در مقابل 64 نظامی اسرائیلی کشته شدند.

گروه حماس در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرار دارد. از این رو پس از آشتی میان گروه های فتح و حماس و که پس از 7 سال اختلاف میان دو گروه روی داد، اسرائیل مذاکرات خود را با تشکیلات خودگردان فلسطینی، به حال تعلیق در آورد.