.
.
.

مخالفت آمریکا با مشارکت ایران در ائتلاف جهانی علیه داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که مشارکت ایران در ائتلاف بین المللی علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، «مناسب نیست».

جان کری سفری به خاورمیانه با هدف بسیج کردن حمایت های از استراتژی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای جنگ علیه داعش، آغاز کرده است. اوباما اعلام کرد که آمریکا اقدام به حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری جمعه 12 سپتامبر در سخنانی در آنکارا پایتخت ترکیه پس از دیدار با مسئولان این کشور گفت: «اطمینان دارم که ائتلاف بین الملیل علیه داعش، ائتلافی گسترده خواهد بود که کشورهایی عربی، اروپایی، ایالات متحده و دیگران را شامل می شود.»

جان کری ضمن تمجید از تلاش های فرانسه در این راستا که قرار است روز جمعه میزبان نشستی بین المللی برای جنگ علیه داعش شود، گفت: «فرانسه به صورت علنی آمادگی خود را برای اقدام نظامی در عراق اعلام کرده است اما هنوز زود است درباره نقش کشورها سخن بگوییم.»

او افزود: «در زمان مناسب جزئیات و نقش همه طرف ها مشخص خواهد شد.»

ترکیه عضو پیمان ناتو است و مرزهای طولانی با عراق و سوریه دارد. اما این کشور که از همپیمانان استراتژیک آمریکا است، تا کنون از هرگونه اظهار نظر علنی علیه داعش یا شرکت در اقدام های نظامی علیه این گروه، امتناع کرده است.

رهبران ترکیه نیز در کنفرانس خبری جان کری در آنکارا، شرکت نکردند.

روز پنجشنبه در نشستی که در جده سعودی برگزار شد، 10 کشور عربی با آمریکا بر سر مشارکت در اقدام های هماهنگ برای نابودی داعش به توافق رسیدند. این کشورهای عربی عبارتند از: پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، عمان، قطر، اردن، عراق، مصر و لبنان.