.
.
.

سیا: داعش 20 تا 31 هزار نیرو در عراق و سوریه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تازه‌ ترین برآورد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، "سیا" که روز پنجشنبه 11-9-2014 منتشر شد، نشان می‌ دهد که گروه افراطی "خلافت اسلامی" موسوم به داعش، 20 هزار تا 31 هزار و 500 شبه نظامی در عراق و سوریه دارد.

این در حالی است که برآوردهای پیشین سازمان های اطلاعاتی حدود 10 هزار بوده است .

برپایه این گزارش داعش پس پیروزی های میدانی اخیر و تغییر نام خود به «خلافت اسلامی»، توانست نیروهای بیشتری جذب کند.

ریان تراپانی، سخنگوی سازمان "سیا" در بیانیه‌ ای که در این مورد 11-9-2014 منتشر کرد، اعلام کرد: "با بررسی تمام گزارش‌های اطلاعاتی تهیه شده بین ماه مه و اوت سال جاری در باره آن سازمان، این شمار جدید را تخمین زده می شود".

سخنگوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت: "به دنبال موفقیت‌ها این گروه در نبردهای ماه ژوئن و اعلام خلافت اسلامی، فعالیت‌های جنگی داعش بیشتر شده است".

برآورد تازه سازمان "سیا" یک روز پس از سخنرانی باراک اوباما، رئیس ‌جمهوری آمریکا منتشر می شود که در آن از راهکارهای دولت خود برای مبارزه با گروه داعش سخن گفت.

اوباما در سخنرانی عصر چهارشنبه خود گفته برای اقدام نظامی علیه "داعش" در سوریه نیز همزمان با ادامه حملات در عراق، تردیدی نخواهد کرد.

به گفته اوباما، این گروه، خاورمیانه، از جمله مردم عراق و سوریه را تهدید می‌کند و اگر جلویش گرفته نشود "تهدید فزاینده‌اش به خارج از منطقه، از جمله آمریکا، خواهد رسید".

اوباما با وجود راهکاری که برای گروه های تندرو اعلام کرده، اما تاکنون با ارسال نیروهای زمینی به عراق مخالفت کرده است.

همزمان وزیر خارجه ایالات متحده نیز به کشورهای خاورمیانه سفر کرده است تا متحدان منطقه‌ای آمریکا را با ائتلافی بزرگ علیه "خلافت اسلامی" همراه کند.

کشورهای عربی هم‌ پیمان آمریکا، روز پنج ‌شنبه 11-9-2014 در جلسه جده خود گفتند که در خصوص "ایفای نقش" در زمینه مبارزه با این گروه به توافق رسیده‌اند. این کشورها متعهد شده‌اند که اقدامات لازم را برای جلوگیری از پیوستن جنگجویان و تامین مالی "داعش" انجام داده و در اقدام احتمالی نظامی علیه نیروها و مواضع آن مشارکت داشته باشند.

به گزارش العربیه از جده، واشنگتن و این کشورهای عربی بر سر مبارزه با تمام انواع تروریسم و نابودی گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، به توافق رسیدند.

کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس که در سطح وزرای خارجه شرکت داشتند، عبارت بودند: مصر، عراق، عربستان سعودی، لبنان، کویت، بحرین، قطر، اردن، عمان و امارات متحده عربی، ایالات متحده و هیئتی از ترکیه.

این توافق در کنفرانسی خبری که در پایان نشست عربی، آمریکایی و ترک که برای بحث بر سر راه های جنگ با تروریسم در جده برگزار شد، اعلام شد.