.
.
.

توافق حکومت یمن با حوثی ها با نظارت سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارشگر العربیه، روز پنجشنبه، 11-9-2014 از توافق میان عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و گروه مسلح حوثی ها برای پایان دادن به بحران این کشور خبر داد.

طبق این گزارش حل وفصل اختلاف میان حوثی ها و حکومت عبدربه منصور با نظارت فرستاده ویژه سازمان ملل متحده در یمن صورت گرفته است.

حکومت یمن متعهد شد که در عرض 48 ساعت نخست وزیر جدید را تعیین، و قیمت مواد سوختی را کاهش دهد. در مقابل حوثی ها چادرهای اعتراضی خود را در صنعا جمع آوری کرده و افراد مسلح را از پایتخت و اطراف آن خارج می کنند.

در همین حال جمال بنعمر، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن برای کاهش بحران و تنش میان حوثی ها و حکومت عبد ربه منصور روز گذشته وارد صنعا شد.

بیش از سه هفته از آغاز اعتراضات ضد دولتی حوثی ها، که خود را "انصارالله"می خوانند، می گذرد. رهبری حوثی ها را عبدالملک الحوثی به عهده دارد.

معترضان ابتدا خواهان کاهش قیمت فراورده های سوختی، تشکیل یک دولت بدون حضور فن سالاران (تکنوکراتها)، و محاکمه آنچه که به گفته آنها"مفسدین اقتصادی" هستند شدند.

در راستای پاسخ به این خواسته ها، عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری یمن چهارشنبه هفته گذشته از ارائه طرحی در خصوص بر کناری "محمد سالم باسندوه" نخست وزیر یمن و همچنین کاهش اندک قیمت مشتقات نفتی خبر داد. اما این طرح نه تنها با اقبال حوثی ها روبرو نشد، بلکه رهبر "انصارالله" بار دیگر از هواداران خود خواست که با برگزاری تظاهرات گسترده به اعتراضات ادامه دهند.

از سوی دیگر همزمان با ادامه اعتراضات، شمال این کشور شاهد درگیری های شدیدی میان ارتش یمن و افراد مسلح حوثی در استان جوف بوده است.

در درگیری های خونین روزهای گذشته در استان جوف در شمال صنعا دست کم 40 نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.