.
.
.

اوباما پیش از اعلام استراتژی خود علیه داعش تلفنی با پادشاه سعودی گفت و گو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا چهارشنبه 10 سپتامبر اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پیش از اعلام استراتژی خود برای جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، با ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی، تلفنی گفت و گو کرد.

انتظار می رود شامگاه چهارشنبه اوباما در سخنانی خطاب به آمریکایی ها، چارچوب استراتژی خود را که دارای محورهای دیپلماتیک، نظامی و سیاسی است، برای مقابله با داعش اعلام کند. این استراتژی در حالی اعلام می شود که دولت اوباما به ابهام و نداشتن طرحی معین برای مقابله با گروه های تندرو متهم است.

در همین حال جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سفری را به خاورمیانه آغاز کرده که شامل پادشاهی سعودی، اردن و عراق می شود.

شایان ذکر است که بر پایه نظر سنجی ها، 67درصد آمریکایی ها معتقدند که اوباما استراتژی مشخصی برای مقابله با داعش ندارد. از این رو رئیس جمهوری آمریکا باید شهروندان خود را به این باور برساند که طرحی برای مقابله با پیشروی داعش، تضعیف و سپس نابودی این گروه تندرو دارد.

آن گونه که جان کری گفته است، جنگ بلند مدت است و ممکن است سه سال زمان ببرد. این بدان معنی است که جنگ با داعش تا آغاز دوره رئیس جمهوری آینده آمریکا نیز کشیده خواهد شد.

طرح اوباما بر این محورها استوار است:

• حمایت از دولت جدید عراق و پس از آن ارائه کمک های نظامی به آن، آموزش نیروهای ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه و پشتیبانی از عشایر سنی در استان الانبار برای مقابله با داعش.

• تشکیل ائتلاف های منطقه ای با کشورهای عربی و در راس آن ها ایالات متحده و اردن و همچنین ائتلاف های منطقه ای با حضور بریتانیا، فرانسه، آلمان، استرالیا و کشورهای دیگر و همچنین حمایت از اپوزیسیون میانه در رو سوریه.

اما سوال اینجا است که آیا اوباما به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) این اجازه را می دهد تا حملات هوایی علیه مواضع داعش را توسعه داده و به سوریه برساند.

شایان ذکر است که دیدار اوباما با اعضای کنگره برای تضمین حمایت آن ها از اقدام های نظامی اش، ضمن استراتژی او است. علاوه بر آن او هفته آینده به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد رفت تا در بحث بر سر شبه نظامیان خارجی در گروه های تندرو شرکت کند.

به طور شبه حتمی رئیس جمهوری آمریکا نیروهای نظامی برای جنگ با داعش اعزام نخواهد کرد و اقدام به توسعه حملات هوایی و تقویب نیروهای محلی عراقی و سوریه خواهد کرد. او همچنین فشارهای خود را برای از میان بردن منابع کمک رسانی به داعش، افزایش خواهد داد.