.
.
.

کُردها مشارکت خود را در دولت جدید عراق قطعی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرنگار شبکه العربیه از بغداد، کُردها مشارکت خود را در کابینه پیشنهادی حیدر العبادی که قرار است از پارلمان رای اعتماد بگیرد، قطعی کردند.

العربیه نسخه ای از پیش نویس بیانیه دولت جدید عراق را در این باره دریافت کرده که در آن به مسائل بسیار فوری و نیز امور مربوط به آینده این کشور پرداخته شده؛ بارزترین آنها از قرار زیر است:

حمایت از عملیات نظامی علیه تروریست ها

بازنگری در پرونده امنیتی و بازسازی ارتش

پرداختن به امور مهاجرین در مناطق مختلف

حل و فصل اختلافات اقلیمی و فدرالی با مراجعه به قانون اساسی

طرح برنامه ای راهبردی در فاصله میان 2015 و 2018

تعهد قاطع به حقوق بشر

محدودیت حمل سلاح در دست دولت و ممنوعیت تشکیلات شبه نظامی

ایجاد اصلاحات در دولت و مبارزه با فساد

خبرهای منتشره درباره زمان برگزاری جلسه پارلمان عراق برای رای دادن به کابینه حیدرالعبادی ضد و نقیض است. در حالی که برخی گزارش ها بر برگزاری جلسه در شامگاه امشب (دوشنبه 8 سپتامبر) حکایت می کند، برخی دیگر از منابع خبری می گویند که جلسه فردا (سه شنبه) برگزار خواهد شد. با این وجود اختلافات بر سر ترکیب دولت جدید همچنان ادامه دارد.

پیش از این هوشیار زیباری مذاکره کننده ارشد کُردها گفته بود که ائتلاف سیاسی کُرد امروز دوشنبه بار دیگر به کُردستان باز خواهد گشت تا درباره تصمیم نهایی برای مشارکت در دولت ملی آینده تشکیل جلسه دهد.

زیباری با اشاره به این که تصمیم نهایی در دست کُردها است، افزود که فراکسیون کُردها به سلیمانیه باز خواهد گشت تا با مقامات برجسته اقلیم درباره شرایط تاثیرگذار بر گفت و گوها و سهمیه کُردها در دولت جدید بحث کند.