.
.
.

ترکیب اولیه دولت جدید عراق.. دوشنبه جلسه پارلمان برای رای اعتماد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که قرار است نمایندگان پارلمان شامگاه دوشنبه 8 سپتامبر برای رای گیری بر سر دولت حیدر العبادی نخست وزیر مکلف، تشکیل جلسه دهند.

تلویزیون دولتی عراق نیز ساعت 8 شب به وقت محلی را، زمان اولیه تشکیل جلسه پارلمان اعلام کرد. اما ممکن است برخی اختلاف ها باعث شود اعلام تشکیل دولت به تاخیر افتد.

برخی منابع آگاه به «العربیه» گفته اند که انتظار می رود، ترکیب دولت العبادی به این صورت باشد:

معاون اول رئیس جمهوری: ابراهیم الجعفری، از شخصیت های شیعه عراقی و نخست وزیر سابق.

معاون دوم رئیس جمهوری: اسامه النجیفی، رئیس سابق پارلمان عراق و از شخصیت های برجسته سنی.

معاون سوم رئیس جمهوری: نخست وزیر سابق عراق که از شخصیت های سکولار این کشور به شمار می آید.

معاونان نخست وزیر هم عبارتند از: بهاء الاعرجی (شیعه)، هوشیار زیباری (کرد) و صالح المطلگ (سنی).

شش وزارتخانه هم به شیعیان می رسد که عبارتند از:

وزارت امور خارجه: حسین شهرستانی، وزارت نفت: عادل عبد المهدی، وزارت اسکان: احمد الچلبی، وزارت حمل و نقل: باقر الزبیدی، وزارت کشور: هادی العامری و وزارت آموزش و پرورش: علی الادیب.

به سنی های دو ائتلاف نیروهای عراقی و الوطنیه نیز مدیریت هفت وزارتخانه را بر عهده خواهند داشت:

وزارت دفاع: خالد العبیدی، وزارت برنامه ریزی: سلمان الجمیلی و وزارتخانه های کشاورزی، محیط زیست، صنعت، فرهنگ و آموزش عالی.

اما ائتلاف نیروهای کرد، مسئولیت چهار وزارتخانه دارایی، هجرت و مهاجران، گردشگری و موارد آبی را بر عهده خواهد داشت.

روز شنبه دفتر حیدر العبادی اعلام کرده بود که نام وزرای دولت را اعلام خواهد کرد، اما پس از آن مذاکرات بر سر ترکیب دولت، با چالش مواجه شد. این مذاکرات روز یکشنبه از سر گرفته شد و تلاش شد تا موانع موجود بر سر تشکیل دولت جدید برداشته شود.

اطلاعات حاکی از آن بود که حیدر العبادی در لحظه های آخر به دلیل ادامه اختلاف بر سر وزارتخانه ها و سمت های عالیرتبه نتوانسته بود ترکیب دولت خود را اعلام کند. اختلاف ها هم بر سر وزارتخانه های دفاع، بازرگانی، شهرداری ها، بهداشت و اسکان بود.

پس از آن العبادی در صفحه رسمی فیس بوک خود نوشت: «ترکیب دولت مراحل آخر خود را سپری می کند، اما دلیل تاخیر در اعلام آن، تاخیر اعلام نام نامزدها و اصرار فراکسیون ها بر معرفی نامزدهایی است که در آن ویژگی های لازم را که خواهان آن هستم، نمی یابم.»

او همچنین ابراز امیدواری کرد که همه فراکسیون ها برای تشکیل هرچه سریعتر دولت، به ویژه با توجه به چالش هایی که کشور با آن مواجه است، همکاری کنند.