.
.
.

بعد از سوریه و عراق، پای داعش به شبه قاره هند می رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جزوه ها و پرچم های گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در بخش هایی از پاکستان و هند مشاهده شده و این گروه اسلامگرای تندرو الهام بخش شبه نظامیانی در شبه قاره هند شده است. پیش از این گروه های تندروی اسلامگرا در شبه قاره هند منحصرا وابسته به دو گروه طالبان و القاعده بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جماعت الاحرار، از شاخه های طالبان پاکستان، هم اکنون حمایت خود از شبه نظامیان بی رحم داعش را اعلام کرده است. داعش بخش های بزرگی از سوریه و عراق را تصرف کرده و خلافت خودخوانده اسلامی در این مناطق برپا کرده است.

احسان الله احسان، رهبر جماعت الاحرار و از چهره های معروف طالبان پاکستان، روز یکشنبه 7 سپتامبر در یک مکالمه تلفنی به رویترز گفت: "دولت اسلامی داعش یک سازمان جهاد اسلامی است که قصد برقراری نظام اسلامی و پایه ریزی خلافت را دارد. ما به آنها احترام می گذاریم و اگر از ما کمک بخواهند، ما بررسی و تصمیم گیری خواهیم کرد."

گروه های تندروی اسلامی در مناطق ناآرام و فقیر شبه قاره هند از نفوذ برخوردارند، اما گروه داعش، با تصرف سریع سرزمین، گردن زدن و کشتارهای جمعی توانسته در میان شبه نظامیان جوان منطقه طرفدارانی برای خود پیدا کند.

رهبران سالخورده القاعده، که اکثرا در مناطق دورافتاده بین پاکستان و افغانستان در خفا بسر می برند، از سوی رسانه های اجتماعی جهادی و در حسابهای تویتر آنها به بی عملی و ناکارآمدی متهم می شوند. این سایت ها به محلی برای عضوگیری گروه های شبه نظامی تندروی اسلامگرا تبدیل شده اند.

شبه قاره هند محل زندگی 400 میلیون مسلمان است و به باور تحلیلگران مسائل امنیتی، جذابیت گروه داعش باعث شده تا ایمن الظواهری، رهبر القاعده دست با افتتاح شعبه القاعده در کشور هند بزند و از این طریق پرچم جهاد را در جنوب آسیا به اهتزاز درآورد.