اتحادیه اروپا: بشار اسد مسئول ظهور داعش در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران کشورهای اروپایی روز یکشنبه 31-8-2014 در پایان نشست خود در بروکسل، چندین قطعنامه مربوط به اوضاع امنیتی عراق و رویدادهای اخیر این کشور و جنگ علیه داعش صادر کردند.

رهبران اتحادیه اروپا با محکوم کردن خشونت های جاری در عراق و سوریه که امنیت همه منطقه را تهدید می کند، بر حمایت خود از دولت عراق و ارائه کمک های نظامی به این کشور در جنگ علیه داعش تاکید کردند.

سران اتحادیه اروپا در این نشست تصمیم گرفتند که با تندروی ایدئولوژیکی در درون اتحادیه مقابله کنند.

همچنین مقرر شد چارچوبی برای مسافران اروپایی تنظیم شود تا بتوان از این طریق از اعزام شبه نظامیان جوان اروپایی به سوریه و عراق جلوگیری کرد.

سران اتحادیه اروپا همچنین تاکید کردند که بی ثباتی در سوریه و جنگ "وحشیانه ای" که رژیم اسد علیه مردم سوریه به راه انداخته، بزرگترین عامل برای ظهور و گسترش فعالیت های "داعش" بوده است.

رهبران اتحادیه اروپا در پایان خواستار راه حل سیاسی فوری برای پایان دادن به بحران سوریه شدند.

در بیانیه اتحادیه اروپا همچنین از سیاستمداران عراق خواسته شده هرچه زودتر برای تشکیل دولتی فراگیر به نمایندگی از همه طیف های سیاسی این کشور اقدام کنند.

اتحادیه اروپا همچنین از کشورهای مجاور سوریه و عراق خواست تا مانع فروش نفت از سوی داعش شوند.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی را جانشین کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کردند.

خانم وگرینی، 41 ساله، از ماه فوریه سال جاری وزیر امور خارجه ایتالیا بوده است.

کاترین اشتون، سیاستمدار بریتانیایی، فعالیت خود را به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سال 2009 میلادی آغاز کرد. دوره حضور او در این سمت ماه اکتبر آینده به پایان می‌رسد. او رئیس هیات مذاکره ‌کننده 1+5 در گفت ‌وگوهای هسته ‌ای با ایران است.

اعضای اتحادیه اروپا روز شنبه، 30 اوت، در نشست خود در بروکسل دونالد توسک را هم به عنوان رئیس شورای اروپا انتخاب کردند. او هم‌ اکنون نخست ‌وزیر لهستان است.

ماه میلادی گذشته اعضای اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر انتخاب خانم موگرینی به عنوان جانشین خانم اشتون به توافق برسند.

اجلاس فوق العاده بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل روز گذشته آغاز شد. یکی از اهداف اصلی این اجلاس انتخاب جانشین هرمان وان رامپی، رئیس شورای اتحادیه اروپا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

بحران اوکراین و دخالت روسیه در این کشور نیز یکی از مسائل مهمی است که در این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید