دبیر کل اتحادیه روزنامه نگاران بلوچستان پاکستان در شهر کویته ترور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

ارشاد ماستیو روزنامه نگار ارشد و دبیرکل اتحادیه روزنامه نگاران بلوچستان پاکستان (BUJ) روزپنجشنبه 28 آگوست به ضرب گلوله افراد ناشناس ترور شد.

به گزارش رسانه ها و اتحادیه روزنامه نگاران پاکستان، ارشاد ماستیو روزنامه نگار ارشد و دبیرکل اتحادیه روزنامه نگاران بلوچستان (BUJ) به همراه خبرنگار کارآموز عبدالرسول و حسابدار یکی از خبرگزاری های مستقر درساختمان کبیر کویته، مرکز ایالت بلوچستان، روزپنجشنبه 28 آگوست به ضرب گلوله افراد ناشناس ترور شد.

بنا بر اعلام پاسگاه پلیس منطقه (SHO Bijli Road ) شهر کویته، دو فرد مسلح به دفترسازمان خبرگزاری "اخبارآنلاین" حمله کرده و به افراد موجود در داخل آن آتش گشودند. ارشاد ماستيو، خبرنگار ارشد، عبدالرسول کارآموز و محمد یونس حسابدار این دفتر در نواحی سر و سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفتند .

دفتر این خبر گزاری در طبقه دوم ساختمان کبیر در نزدیکی خیابان جناح درمرکز شهر کویته واقع شده است و مهاجمان پس از انجام این حمله ی خود موفق به فرار از صحنه شدند .

اجساد کشته شدگان به بیمارستان Sandeman منتقل شدند که پزشکان هنگام رسیدن اجساد، مرگ آنها را اعلام کردند.

ارشد ماستیو 34 ساله، از روزنامه نگاران کهنه کار در بلوچستان بود و با روزنامه های محلی و ملی پاکستان همکاری می کرد. عبدالرسول، که در اوایل 20 سالگی بود، دانشجوی سال آخر رشته رسانه و روزنامه نگاری دانشگاه کویته بلوچستان به تازگی به عنوان کارآموز خبرنگاری برای خبرگزاری "اخبار آنلاین" شروع به کار کرده بود.

بنا به گفته یک مقام رسمی :"این حمله هدف دار بوده وهدف تروریست ها این روزنامه نگاران بودند " .

گزارشگران بدون مرز (RSF) درگزارش سالانه خود درماه فوریه پاکستان را همچنان یکی ازخطرناک ترین کشورهای جهان برای روزنامه نگاران دانست و اعلام کرد که چهار نفر از هفت نفر خبرنگاری که سال جاری در هنگام انجام وظیفه کشته شدند از بلوچستان پاکستان بودند که حتی یک مورد از این قتل ها مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته است.

به گزارش خبرنگاران بدون مرز از زمان آغاز سرکوب بلوچستان توسط ارتش پاکستان بیش از 30 روزنامه نگار بلوچ به قتل رسیده اند و تاکنون هیچ مجرمی در رابطه با ایت قتل ها دستگیر نشده است.

دکتر الله نذر بلوچ دبیرکل سازمان "جبهه ملی بلوچ" در تماس با العربیه گفت که "بلوچستان پاکستان به علت سرکوب ارتش و سازمان های اطلاعاتی پاکستان شاهد اعتراضات مردمی علیه دولت مرکزی است."

او این "سرکوب ها" را دلیل دست به اسلحه بردن نیروهایی دانست که آن ها را "ملی گرا" نامید.

دکتر نذر الله بلوچ همچنین ارتش پاکستان را متهم کرد که تا کنون "چهار بار توانسته با بلوکه کردن گردش اطلاعات از بلوچستان"، قیام "مردم بلوچ" را سرکوب کند.

او همچنین ارتش پاکستان را به سوء قصد به روزنامه نگاران در ایالت بلوچستان به منظور "جلوگیری از هرگونه اطلاع رسانی" متهم کرد.

او افزود که حمید میر روزنامه نگار مشهور پنجابی پس از نجات جانش از سوء قصدی مشابه، مجبور به ترک پاکستان و پناه بردن به بریتانیا شد.

دبیرکل سازمان "جبهه ملی بلوچ" افزود: "از زمان هجوم ارتش و نیروهای امنیتی پاکستان به بلوچستان در سال 2001 بلوچستان منطقه ای ممنوعه برای همه اصحاب رسانه اعلام شده است".

نصرالله بلوچ سخنگوی قربانیان ناپدید شده بلوچ نیز به العربیه.نت فارسی ارتش و نیروهای ارتش پاکستان را مسئول ناپدید شدن بیش از 30هزار فعال مدنی و اجتماعی و آوارگی بیش از 400 هزار بلوچ از سال 2001 تا کنون کرد.

او افزود که دولت پاکستان به سازمان های امداد رسان بین المللی نیز اجازه ثبت این آمار را نمی دهد.

به گفته نصر الله بلوچ: "سازمان های حقوق بشری بین المللی 29-8-2014 رسما پاکستان را در اعمال این اقدامات علیه بلوچ ها محکوم کرده و از این کشور خواستند که قربانیان ناپدید شده اجباری را آزاد کند."

او مدعی شد: "پاکستان به جای اجابت به درخواست های مکرر سازمان های حقوق بشری، از تابستان 2011 تاکنون اجساد شکنجه و مثله شده این افراد را در نقاط مختلف بلوچستان در بیابان ها انداخته است".

او همچنین جامعه جهان را به تقصیر در اتفاقات مرتبط با بلوچستان متهم کرد و افزود: "برای ما عجیب است که جهان در مورد کودکان سوریه؛ عراق و غزه فیلم و رپورتاژ منتشر می کنند ولی در مورد بمباران های ارتش پاکستان به بلوچستان و صحنه های قتل عام زنان و کودکان بلوچ در میان خبرهای این خبرگزاری ها خبری نیست".

سرباز بلوچ سخنگوی ارتش آزادیبخش بلوچستان نیز در مصاحبه با العربیه.نت فارسی دولت پاکستان را متهم کرد که شبه نظامیان "طالبان را به بلوچستان اعزام کرده و شب پنجشنبه گذشته 8 تن را به جرم اینکه بلوچ ذکری هستند، به قتل رساند" تا به گفته او "اختلاف در صفوف بلوچ بوجود آورد".

عرفان سعید، رئیس جدید اتحادیه روزنامه نگاران بلوچستان پاکستان (BUJ) نیز درباره ترور ارشاد ماستیو گفت: "این حمله خونبار همه روزنامه نگاران را غمگین کرده است و من برای بیان این غم واندوه عاجزم".

عرفان سعید افزود : "حملات مداوم و مرگبار در روند کار روزنامه نگاران در بلوچستان تاثیر منفی دارد".

دولت ایالت بلوچستان بیانیه ای در محکومیت حمله مرگبار به روزنامه نگاران صادرکرد. جان بلیده در بیانیه ایی گفت: "دولت بلوچستان در این زمان دشوار در کنار روزنامه نگاران خواهد ایستاد" .

چند ماه پیش، دکتر عبدالمالک بلوچ وزیر ارشد بلوچستان از تشکیل یک دادگاه قضایی برای بررسی پرونده قتل روزنامه نگاران در بلوچستان خبر داد. با این حال، این امر هنوز اجرا نشده است.

اتحادیه فدرال روزنامه نگاران پاکستان و دیگر سازمان های روزنامه نگاری این حمله را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شدند تا دولت عاملان را هرچه سریعتر دستگیر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید