پیشنهاد تشکیل کنگره ای از کشورهای خاورمیانه به سبک "کنگره وین"

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارک چمپیون، خبرنگار سایت خبری بلومبرگ، روز چهارشنبه 27 آگوست 2014، در مقاله ای به تحلیل پیشنهاد عمر موسی، دبیرکل پیشین اتحادیه عرب از کشور مصر، می پردازد.

عمر موسی چند روز پیشتر خواستار تشکیل کنگره ای از کشورهای خاورمیانه به سبک "کنگره وین" در سال 1814 شد. در این سال، و پس شکست ناپلئون، قدرتهای بزرگ اروپا با گرد آمدن در کنگره وین، نظم نوینی را پایه ریزی کردند تا از پیش آمد جنگ در میان خود جلوگیری کنند.

عمر موسی به مجرد طرح این پیشنهاد کشورهای ایران، ترکیه و اسراییل را از عضويت در این کنگره مستثنا کرد، با این همه چمپیون معتقد است که در گفته های موسی نکته ای نهفته است.

مردم خاورمیانه سالهاست که آمریکا و کشورهای غربی را متهم می کنند که خاک آنها را به عرصه بازیهای استعماری خود تبدیل کرده اند، و از طرف دیگر غرب نیز نالان است که منطقه باید مسئولیت بیشتری در تنظیم و تامین امنیت خود بعهده بگیرد.

اما تحولات اخیر نشان می دهد که خاورمیانه در حال انفجار است. آمریکا هم دیگر نه مایل است و نه توانایی نگهبانی از منطقه را دارد. جنگ هم اکنون منجر به رنج انسانی و بی ثباتی در کشور سوریه شده و از دل آن "دولت داعش" بیرون آمده است.

چمپیون معتقد است، نظر عمر موسی در تشکیل کنگره ای "برخواسته از خاورمیانه"، و نه از آمریکا و اروپا، برای تضمین ثبات در منطقه، می تواند نظری معقول باشد.

مدل "کنگره وین"، می تواند برای خاورمیانه مدل جذابی باشد، زیر هدف از تشکیل آن از سوی حکمرانان محافظه کار اروپا در قرن نوزدهم هم برای خواباندن تب انقلاب فرانسه بود.

عمر موسی، در کنفرانس "موسسه بین المللی صلح" که از 25 تا 29 آگوست در شهر سالسبورگ اتریش در جریان است، گفت: "ما از تغییرات عمده در خاورمیانه صحبت می کنیم. لازم است که مانند افراد بالغ رفتار کنیم و به این موضوع بپردازیم که بعد از پایان این موج تغییر چه می خواهیم بکنیم؟"

چمپیون معتقد است اگر توجه عمر موسی فقط به سروسامان دادن وضعیت کشورهای عربی متمرکز باشد، کار زیادی از این کنفرانس بر نمی آید.

او می گوید اگر در این کنفرانس بجای تاکید بر "هویت عربی"، بر کسانی که باید بر سر میز مذاکره بنشینند تمرکز کنمی، شاید به نتیجه بهتری برسیم. حداقل حضور ایران، اسراییل و ترکیه بر سر این میز مذاکرات ضرورت دارد، و دعوت از شش عضو دائم شورای امنیت هم می تواند تصمیمی عاقلانه باشد.

به نظر چمپیون این کمی جنون آمیز می آید، اما به تجربه کردن می ارزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید