اولاند خطاب به اسد: تو متحد تروریست ها هستی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه پنجشنبه 28 اوت گفت که مخالفان مسلح بشار اسد رئیس جمهوری سوریه که با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش می جنگند، باید از سوی غرب حمایت شوند. او تاکید کرد که بشار اسد نمی تواند متحدی در جنگ علیه تروریست ها باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولاند در سخنانی در جمع سفرای فرانسه در کشورهای جهان گفت: «به یک ائتلاف جهانی بزرگ نیاز داریم. اما بگذارید روشن سخن بگوییم، اسد شریکی در جنگ علیه تروریسم نیست.»

رئیس جمهوری فرانسه، اسد را با عنوان «متحد تروریست ها» توصیف کرد و گفت نمی توان میان دو نظام وحشی یکی را برگزید.

آقای اولاند افزود: «جامعه جهانی برای جنگ با گروه دولت اسلامی، نیروهای اپوزیسون سوریه را که علیه این گروه می جنگند، مسلح کند.»

گروه های مسلح مخالف بشار اسد که از حمایت سیاسی غرب برخوردارند، بیش از سه سال است که با نظام بشار اسد در حال نبرد هستند؛ جنگی که تا کنون بیش از 190هزار کشته بر جای گذاشته است.

اما پیشروی گروه داعش در جبهه های نبرد و پیروزی های اخیرش در عراق، معضلی سیاسی برای غرب به وجود آورده است.

فرانسه هفته گذشته اعلام کرد که به مخالفان «میانه روی» اسد، اسلحه تحویل داده است. اما دیپلمات ها می گویند که میان واشینگتن و پاریس بر سر افزایش کمک های تسلیحاتی، اختلاف نظر وجود دارد.

رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی خود بار دیگر تاکید کرد که قصد دارد کنفرانسی بین المللی به منظور هماهنگی تلاش های بین المللی علیه گروه داعش، برگزار کند.

او با بیان این که فرانسه قصد دارد کمک های خود را به عراق افزایش دهد، گفت: «شرط نخست جنگ علیه دولت اسلامی آن است که عراقی ها متحد شوند.»

پیش از این دیپلمات های فرانسوی گفته بودند که امیدوارند بتوان نشستی را در سازمان ملل متحد با حضور ایران، کشورهای عربی و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت از 15 تا 20 سپتامبر آینده برگزار کنند.

آقای اولاند هم گفت که شورای امنیت ماه جاری برای بررسی راه های جلوگیری پیوستن «جوانان تندرو» از سراسر جهان به گروه داعش، جلسه برگزار خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید