حزب حاکم ترکیه داوداغلو را به جانشینی اردوغان برگزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حزب حاکم "عدالت و توسعه" ترکیه روز چهارشنبه 27 آگوست احمد داوداغلو، وزیر خارجه را به جانشینی نخست وزیر رجب طیب اردوغان و ریاست این حزب برگزید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در یک رای گیری تشریفاتی و یکروز قبل از شروع ریاست جمهوری اردوغان، کنگره حزب ای.کی.پی. با اکثریت آرا،تنها کاندید این پست، داوداغلو را برگزید.

داوداغلو، که از سال 2009 وزیر امور خارجه است، روز پنجشنبه و بعد از سوگند اردوغان پست جدید را تحویل می گیرد و دولت را سریعا تشکیل خواهد داد.

او در این مراسم سعی کرد با نطق آتشین تلقی عمومی از خود به عنوان یک دانشگاهی را کنار بزند، اما به گزارش خبرگزاری فرانسه او در این کار چندان موفق نبود.

داوداغلو 55 ساله در سخنزانی خود گفت که با اردوغان 60 ساله هیچ تعارضی ندارد و هردو "دست در دست" هم ترکیه جدید را خواهند ساخت.

"بین رئیس جمهور و نخست وزیر، که هردو با رای مردم برگزیده شده اند، هیچ تعارضی وجود ندارد. ما دست در دست هم ترکیه جدید را خواهیم ساخت و هیچ کس نمی تواند هیچ نشانی از اختلاف بین دو برادر بیابد."

داوداغلو با نکوهش از تظاهرات ضد دولتی در سال گذشته، چهره ای مهاجم از خود نشان داد و گفت که آن تظاهرات تلاشی برای "نابودی حس اعتماد به نفس مردم" ترکیه بوده است.

او وعده داد ترکیه ای قوی بسازد که شکوفا خواهد شد و نه مانند امپراتوری عثمانی شکست بخورد.

"ما اجازه نمی دهیم که ترکیه دچار فاجعه بزرگی بشود که امپراتوری عثمانی با آن روبرو شد. ما در آستانه گذار به سوی ترکیه نوین هستیم."

داوداغلو این گفته اردوغان را تکرار کرد که بعد از انتخابات مجلس در سال 2015 قانون اساسی جدید ترکیه را که در آن اختیارات بیشتری برای رئیس جمهور در نظر گرفته شده، پیگیری خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید