تجمع نیروهای عراقی برای شکستن محاصره شهر آمرلی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای عراقی روز چهارشنبه 27 آگوست برای شکستن محاصره شهر آمرلی در شمال عراق دست به نقل و انتقالهای نظامی زده اند. شهر ترکمن نشین آمرلی دو ماه است که از سوی نیروهای داعش به محاصره افتاده، و خطر قحطی و کم آبی آنرا تهدید می کند.

یک فرمانده بسیج عراقی به خبرگزاری فرانسه گفت هزاران نفر از شبه نظامیان شیعه از گروههای عصائب اهل حق و سازمان بدر در طوزخرماتو در منطقه صلاح الدین گرده آمده اند تا در جنگ برای شکستن محاصره آمرلی شرکت کنند.

یک سرتیپ عراقی هم گفت که نیروهای امنیتی در حال تجمع در منطقه جبال الحمرین در جنوب آمرلی هستند تا از جنوب این شهر را مورد حمله قرار بدهند.

این فرمانده ارتش عراق گفت که روز سه شنبه هواپیماهای عراق 9 پرواز برای حمله به مواضع داعش در اطراف این شهر انجام دادند.

شرایط برای 12 هزار ساکنان ترکمن شیعه شهر آمرلی هر روز وخیمتر می شود. شبه نظامیان داعش شیعیان را کافر می دانند، و هرکجا پیش از این که شیعیان مقاومت کرده اند، پاسخ داعشی ها با آنها مرگبار بوده است.

الیانا نابا، سخنگوی دفتر سازمان ملل متحد در عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که "احتمال تخلیه این افراد بسیار بعید است" و کمکهای محدودی تا کنون در اختیار آنها قرار گرفته است.

نیکلای ملادنوف، رئیس دفتر سازمان ملل در عراق گفت که برای نجات آمرلی به تلاشهای فوری نیاز هست. او گفت که در صورت تصرف این شهر از سوی داعش و بعد از دو ماه محاصره، مردم این شهر با خطر قتل عام روبرو هستند.

افرادی که از شهر آمرلی گریخته اند می گویند که ساکنان این شهر از کمبود غذا و آب آشامیدنی رنج می برند، و برق شهر قطع است.

یک مقام آمریکایی هشدار داد که ترکمن های شهر آمرلی با همان خطری روبروند که ایزدی های عراق در اطراف کوه سنجر گرفتار آن بودند و بسیاری از آنها از بی غذایی و بی آبی جان باخته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید