توافق اسرائیل و فلسطینی ها بر سر آتش بس دائم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام های مصری و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کردند که دو طرف اسرائیلی و فلسطینی به توافق آتش بسی بلند مدت دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه وزارت امور خارجه مصر آمده است: «برای حفاظت از جان بی گناهان و جلوگیری از ادامه خونریزی ها، بپایه طرح مصر در سال 2014 و تفاهمنامه قاهره در سال 2012، مصر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را به آتش بس کامل و فراگیر فرا می خواند. این آتش بس با بازگشایی گذرگاه ها میان نوار غزه و اسرائیل به گونه ای که سرعت انتقال کمک های انسانی و نیازمندهای باز سازی را تضمین کند، دادن اجازه به ماهیگیریان فلسطینی برای ماهیگیری تا عمق 6 مایلی، ادامه مذاکرات غیر مستقیم میان دو طرف بر سر موضوعات دیگر یک ماه پس از آغاز آتش بس، همزمان می شود. در صورتی که طرفین اسرائیلی و فلسطینی محتوای فراخوان مصر را بپذیرمد، ساعت 19:00 به وقت قاهره روز 26-8-2014 زمان آغاز اجرای آتش بس اعلام می شود.»

از سویی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پیش از جلسه سران این تشکیلات در کنفرانسی خبری گفت: «موافقت رهبری فلسطین را با فراخوان مصر برای آتش بس فراگیر و دائم از ساعت 19:00 به وقت محلی (16:00 به وقت گرینویچ) می پذیریم.»
عباس افزود: «امیدواریم این آتش بس با فراهم شدن نیازمندی های مردم ما در غزه، تهیه تمام ما یحتاج غذایی و پزشکی آن ها و آغاز هر آن چه که تجاوز اسرائیل آن را ویران کرد، همزمان شود.»

محمود عباس از رهبران مصر و عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور «به خاطر تلاششان برای متوقف کردن تجاوز به غزه، پایان دادن به کشتن کودکان و ویرانی سازماندهی شده این منطقه» سپاسگذاری کرد.

اما گروه فلسطینی حماس، این توافق را «پیروزی برای مقاومت» ارزیابی کرد. اسرائیل هم موافقت خود را با آتش بس «نامحددود» در غزه اعلام کرد.

سامی ابو زهری در کنفرانسی خبری که در بیمارستان شفاء در غزه برگزار کرد گفت: «موفق شدیم آن چه ارتش های عربی به صورت جمعی توان آن را نداشتند، محقق کنیم. این پیروزی بزرگ را به ملت فلسطینی و عربی مان تبریک می گوییم.»

در پی این اعلام، هزاران فلسطینی در نوار غزه، آتش بس با اسرائیل را جشن گرفتند. صدای تکبیر از بلندگوهای مساجد بلند شد و به نشان شادی تیرهوایی شلیک شد.

جنگ اخیر میان اسرائیل و فلسطینی ها که بیش از یک ماه طول کشید، به کشته شدن بیش از 2هزار فلسطینی در نوار غزه انجامید که اکثر آن ها غیر نظامی هستند. در مقابل 64 نظامی اسرائیلی کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید