حیدر العبادی: مسلح کردن پیشمرگه های کرد خطرساز نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت جدید در عراق تاکید کرد که مسلح سازی نیروهای نظامی اقلیم کردستان موسوم به پیشمرگه خطرساز نیست.

به گزارش تلویزیون دولتی عراق، العبادی که دوشنبه 25 آگوست در نخستین کنفرانس خبری خود پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر سخن می گفت، اظهار داشت که مسلح سازی پیشمرگه ها با هماهنگی دولت مرکزی عراق صورت می گیرد.

او همچنین با تاکید کرد بر اینکه به حل مشکلات دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان برپایه قانون اساسی پایبند است، گفت: «همکاری میان نیروهای پیشمرگه و ارتش در مقابله با گروه تروریستی داعش، مساله ای قابل ستایش است.»

در دوره نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق، اختلاف ها میان دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان به حدی رسید که تقریبا دو طرف قطع رابطه کردند. این اختلاف ها که عمده آن بر سر فروش نفت، بودجه و مناطق مورد مناقشه بود باعث شد که دولت مالکی، بودجه اقلیم را نپردازد. این اقدام به اقتصاد اقلیم کردستان آسیب زد.

پس از آغاز حملات شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به مناطق تحت کنترل کردها، مسلح سازی نیروهای پیشمرگه توسط برخی کشورهای غربی با هماهنگی دولت مرکزی عراق آغاز شد. دولت مرکزی عراق هم چند محموله سلاح به اقلیم کردستان فرستاد.

العبادی در ادامه کنفرانس خبری خود تاکید کرد که جایی در عراق برای هیچ گروه شبه نظامی خارج از چارچوب حکومت وجود ندارد.
او افزود که اسلحه باید به دست حکومت باشد.

العبادی تاکید کرد که که در عراق جایی برای گروه های مسلح چه شبه نظامی چه عشیره ای وجود ندارد.

او به کشتار روز جمعه در یکی از مساجد سنی در استان دیاله اشاره کرد که گفته می شود کار شبه نظامیان شیعه بود اشاره کرد و گفت که چنین حادثه ای را نتیجه وجود گروه های شبه نظامی خارج از کنترل دولت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید