بیش از 500 کشته در نبرد تصرف پایگاه هوایی الرقه توسط داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، پس از چند روز جنگ خونین که بیش از 500 کشته بر جای گذاشت، یک پایگاه هوایی در شمال شرق سوریه را تصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در درگیری هایی که روز سه شنبه آغاز شد، حدود 364 تن از شبه نظامیان داعش و بیش از 170 تن از نیروهای دولتی سوریه، کشته شدند. بدین ترتیب این یکی از خونبارترین درگیری ها میان دو طرف از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه است.

دیده بان حقوق بشر سوریه افزوده است که روز یکشنبه، درگیری در داخل پایگاه هوایی شدت گرفت. این پایگاه آخرین منطقه ای بود که در شهر الرقه همچنان در دست نیروهای دولتی بود.

پس از درگیری های یکشنبه، شاهدان عینی می گویند که درشهر الرقه، شبه نظامیان داعش، جشن برگزار کردند. همزمان با شلیک تیر هوایی توسط شبه نظامیان، بلندگوهای مساجد تصرف پایگاه هوایی را اعلام کردند.

شبه نظامیان همچنین شماری از سرهای بریده سربازان ارتش سوریه را به نشان پیروزی، به نمایش گذاشتند.

پیش از آن در روز یکشنبه جنگنده های ارتش سوریه اطراف پایگاه هوایی را بمباران کردند و ده ها تن از شبه نظامیان داعش را کشتند.

تلویزیون دولتی سوریه خبر تصرف پایگاه هوایی الرقه را توسط شبه نظامیان داعش تایید کرد و افزود که ارتش در حال بسیج کردن نیروهای خود برای حمله به پایگاه و باز پس گرفتن آن است. بنا بر این گزارش، یکی از فرماندهان ارتش سوریه از ادامه درگیری ها در مناطق اطراف پایگاه خبر داد.

رسانه های دولتی سوریه هیچ آماری از تلفات حاصل از درگیری های پایگاه هوایی، اعلام نکردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید که شبه نظامیان داعش، حدود 150 تن از سربازان را که از پایگاه عقب نشینی کرده و به منطقه ای در نزدیکی آن پناه برده بودند، محاصره کرده و احتمال دارد آن ها را به اسارت گرفته باشند.

ارتش سوریه شامگاه جمعه نیروهای جدیدی برای جنگ با داعش به منطقه الرقه فرستاده بود. تلویزیون دولتی سوریه هم روز شنبه تصاویری از جنگ را پخش کرده و تاکید کرده بود که اوضاع در کنترل نیروهای ارتش قرار دارد.

گروه داعش در هفته های اندک گذشته، با استفاده از اسلحه ای که از ارتش عراق به غنیمت گرفته، سه پایگاه نظامی را در سوریه تصرف کرد.

منابع نزدیک به دولت سوریه می گویند که دمشق معقتد است تلاش گروه داعش برای تغییر نقشه خاورمیانه در نهایت غرب را به تعامل با نظام بشار اسد به عنوان تنهار راه مقابله با این تهدید، مجبور خواهد کرد.

در همین حال دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که شبه نظامیان داعش با حمله نیروهای مسلح مخالف بشار اسد از مناطقی در شمال حمص عقب نشینی کردند.

مخالفان مسلح بشار اسد که از سوی غرب حمایت می شوند، از ماه ها پیش با شبه نظامیان داعش در حال جنگ هستند. اما تا کنون در بیشتر این جنگ ها گروه داعش پیروز شده بود.

گروه داعش ماه گذشته در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

فعالان سوری نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را به کوتاهی در نبرد علیه داعش متهم می کنند چرا که این گروه تندرو، گروه های مخالف نظام او را تضعیف می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید