«تروریست ها» به آمریکا در جنگ علیه داعش کمک می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
10 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا در جنگ با شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق، به همپیمانانی دست یافته که شاید پیش از این هیچ گاه به همکاری با آن ها نیندیشیده بود.. مجموعه ای از شبه نظامیان که به طور رسمی آن ها را به عنوان تروریست شناسایی کرده است.
از جمله آن ها، حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) است؛ حزبی که به دلیل 30 سال شورش، با محکومیت های بین المللی روبرو است. این حزب اما امروز می گوید که نقش تعیین کننده ای در جلوگیری از پیشروی شبه نظامیان داعش ایفا کرده است.

مشارکت پ.ک.ک در جنگ نه تنها بر گروه های کرد رقیب که در جلوگیری از پیشروی شبه نظامیان داعش شکست خوردند تاثیر دارد، بلکه پیامدهایی نیز برای ترکیه و جامعه جهانی دارد؛ حزبی که تلاش می کند لکه تروریست بودن را از نامش بزداید.

به طور مثال، برخی از اعضای پ.ک.ک که اکنون در جنگ با داعش حضور دارند، پیشتر علیه نیروهای دولتی ترکیه جنگیده بودند. خبرگزاری ها از وجود تعدادی از زخمی ها از عضای پ.ک.ک در بیمارستان های اربیل خبر می دهند که برخی از آن ها پیشتر و در جنگ با نیروهای دولتی ترکیه نیز زخمی شده بودند؛ جنگی که از سال 1984 آغاز شد و بیش از 40 هزار کشته قربانی گرفت.

وجود همین نیروهای پ.ک.ک باعث شد که اکنون ساکنان مخمور برای ارزیابی میزان زیان هایی که به منازلشان وارد شده، به شهرشان بازگردند. حمله شبه نظامیان داعش باعث شد آن ها هراسان به اربیل که 60 کیلومتر از مخمور فاصله دارد، فرار کنند.

صادق جویی از فرماندهان پ.ک.ک در این باره به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: «مساله ارتباطی به مخمور ندارد، بلکه به کردستان باز می گردد.» او به مناطقی در سوریه، ایران و ترکیه اشاره می کند که کردها در آن ها ساکن هستند.

او افزود: «دولت اسلامی برای همه خطرناک است، از همین رو باید با آن، همه جا بجنگیم.»

پیش از این گروهی مرتبط با حزب کارگران کردستان ترکیه که واحدهای حمایت از مردم نامیده می شود، منطقه ای شبه مستقل در شمال سوریه برپا کرده، و موفق به جلوگیری از پیشروی شبه نظامیان داعش شده بود؛ گروهی که در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

در حالی که شبه نظامیان داعش مواضع نیروهای پیشمرگه کرد را در شمال غرب عراق تصرف کردند، نیروهای واحدهای حمایت از ملت، اقدام به منتقل کردن هزاران نفر از اقلیت ایزدی به مناطق تحت کنترل خود در خاک سوریه و پناه دادن به آن ها کردند. نیروهای پ.ک.ک اقدام به آموزش دادن ده ها دواطلب ایزدی در اردوگاه هایی در سوریه کردند تا بتوانند از خودشان دفاع کنند.

رهبران حزب کارگران کردستان می گویند نیروهایی هم به خطوط مقدم جنگ در کرکوک و جلولاء فرستادند. آن ها از ذکر آماری در این باره خودداری می کنند.

در دهه نود قرن گذشته، نیروهای امنیتی ترکیه اقدام به پاکسازی روستاهایی کردند که گمان می رفت ساکنانشان هوادار پ.ک.ک هستند. در آن سال ها هزاران کرد آواره شدند و هزاران نفر از آن ها به عراق گریختند و در نهایت در اردوگاهی در شهر مخمور مستقر شدند؛ جایی که اکنون به پایگاهی برای نیروهای حزب کارگران تبدیل شد.

کلمه «ابو» لقبی که به عبد الله اوجالان بنیانگذار و رهبر پ.ک.ک داده می شود، بر روی دیوارهای اردوگاه حک شده است؛ اردوگاهی که پیش از حمله داعش، به بیش از 10هزار نفر پناه داده بود.

پیشروی شبه نظامیان داعش به سمت کردستان هاله ای که نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه را به عنوان نیروهایی شکست ناپذیر در خود فرو برده بود، از میان برد. نیروهای پیشمرگه سالها نجنگیده بودند تا آن که اکنون مشخص شد توان ایستادگی در برابر قدرت شبه نظامیان داعش که مجهز به اسلحه به غنمیت گرفته شده از ارتش عراق هستند را ندارد.

اما فرماندهان حزب کارگران کردستان می گویند که جنگ روانی، اصلی ترین سلاح شبه نظامیان داعش است.. «آن ها اقدام به جنگ روانی می کنند وگرنه به قدرتی نیستند که مردم گمان می کنند.»

شاید نقش جدیدی که حزب کارگران کردستان ایفا می کند، رقیب سنتی اش یعنی حزب دموکرات کردستان را نگران کند. این دو حزب همواره بر سر رهبری جامعه کرد در عراق، سوریه، ایران و ترکیه، رقابت کردند.

اکنون اما نیروهای کرد از چهار کشور، با یک دشمن در حال نبرد هستند. نیروهای حزب کارگردان کردستان در کنار نیروهای پیشمرگه، در ایست های بازرسی جاده مخمور می ایستند. مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دموکرات کردستان، خود به اردوگاه شهر مخمور رفت تا از فرماندهان حزب کارگران کردستان، تقدیر و تشکر کند.

اما تنش ها میان دو طرف، آنقدر کم نیست که بتوان امید داشت ظهور آن به درازا بکشد.

یک مسئول بلندپایه در حزب دموکرات کردستان که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است: «حظور حزب کارگران کردستان در جنگ باعث می شود که جامعه جهانی به کردها اسلحه پیشرفته ای ندهدو اسلحه ای که بتوان با اسلحه در دست دولت اسلامی برابری کرد.»

او با اشاره به نیروهای پ.ک.ک گفت: «به آن ها نیاز نداریم» او همچنین حزب کارگران کردستان ترکیه را به تلاش برای از میان بردن اعتماد بین المللی موجود به حزب دموکرات کردستان متهم کرد.

اما به هر حال آن گونه که خود نیروهای پ.ک.ک نیز می گویند، این حزب تشکیلاتی تر و با انظباط تر از پیشمرگه است و در مقابله با شبه نظامیان داعش حتی بدون اسلحه سنگینی که کردها خواهان به دست آوردن آن هستند، از تاکتیک بهتری برخوردار است.
یکی از نیروهای پ.ک.ک می گوید: «سالها با ارتش ترکیه جنگیدیم. جنگ مساله عقیده است.»

دولت ترکیه مواضع زیادی در خصوص تنش های اخیر در عراق بیان نکرده است و بیشتر اتهام هایی را رد کرده که می گوید حمایت آنکارا از مخالفان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به رشد گروه داعش کمک کرده است. البته شاید نگرانی برای جان ده ها شهروند ترکیه که به دست شبه نظامیان داعش به گروگان گرفته شده اند، یکی از دلایل این سکوت مسئولان ترک باشد.

در عین حال، مسئولان ترکیه نسبت به حضور نیروهای پ.ک.ک در جنگ علیه داعش، ابراز نگرانی نکرده اند. به نظر می رسد آن ها نگران نیستند که این حضور به نیروهای حزب کارگران جرات بیشتری برای مقابله با دولت ترکیه بدهد.

شایان ذکر است که دولت ترکیه از چند سال پیش با حزب پ.ک.ک وارد مذاکرات صلح شده و از حدود یک سال پیش با این حزب، به توافق آتش بس رسیده است؛ مساله ای که باعث شده اخیرا عبد الله اوجالان رهبر پ.ک.ک بگوید جنگ حزبش با دولت ترکیه، به پایان خود نزدیک می شود.

یک مسئول بلندپایه در دولت ترکیه که خواسته نامش فاش نشود، در این باره گفته است: «بحرانی در عراق وجود دارد و حزب کارگران کردستان ترکیه با گروه دیگری آنجا می جنگد.» او افزوده است که معتقد نیست این جنگ طولانی مدت باشد.

این مقام مسئول ادامه داده است: «نگرانی از ایجاد شکاف در ترکیه یا اتحاد ساکنان کرد داخل ترکیه با خارج آن وجود ندارد. تا زمانی که خواسته ها از راه حمل سلاح یا خشونت از سوی حزب کارگران کردستان مطرح نشود، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.»

بشیر آتلای معاون نخست وزیر ترکیه اخیرا گفته است که دولت احتمالا مذاکرات مستقیمی با فرماندهان پ.ک.ک آغاز کند که رهبر آن ها را در جزیره مرمره زندانی کرده است. او افزوده که دولت ترکیه پیشنهاد جامعی برای خلع سلاح نیروهای پ.ک.ک و بازگشت آن ها به جامعه ترکیه دارد.

حزب کارگران کردستان ترکیه معتقد است که دشمن جدید و دشمن قدیمش با یکدیگر ارتباط دارند. این حزب دولت ترکیه را متهم می کند که به اسلامگرایان کمک می کند تا به نیابت از او در سوریه با کردها بجنگند؛ ادعایی که آنکارا آن را رد می کند.

اما پ.ک.ک خواست خود را در جدایی از ترکیه و برپایی کشوری کرد در جنوب شرق این کشور، کنار گذاشته است.

یک دیپلمات اروپایی به روزنامه الحیات گفته است: «حزب کارگران کردستان خواهد دید که اقدام هایش در عراق به ویژه حمایت از اقلیت ایزدی، پشتوانه ای دیپلماتیک برایش ایجاد می کند تا اتحادیه اروپا را برای حذف نامش از فهرست گروه های تروریستی متقاعد کند.»

او افزوده است: «از تناقضات روزگار است که گروهی که اتحادیه اروپا آن را تروریست می داند، چنین نقش مهمی را در مقابله با گروه دولت اسلامی ایفا می کند.»

او افزود: «آن پایه قانونی را که اتحادیه اروپا برای تروریست نامیدنشان به آن استناد کرد، زیر سوال می برند.»

او در عین حال تاکید کرد که بعید است اتحادیه اروپا بدون موافقت دولت ترکیه اقدام به برداشتن نام پ.ک.ک از فهرست گروه های تروریستی خود بکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید