ویدیو و جزئیات کشتار در یک مسجد سنی در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جمعه 22 آگوست، مسجد ابو عمیر در روستای سنی مذهب امام ویس در استان دیالی، شاهد یک کشتار بود. شبه نظامیانی که خبرگزاری ها و بسیاری از منابع امنیتی و محلی می گویند شیعه هستند، به مسجد حمله کرده و با تیرانذازی به سمت نمازگزاران، دستکم 70 نفر از آن ها را کشتند.

یک مسئول در سردخانه بیمارستان شهر بعقوبه به خبرگزاری رویترز گفته است که دستکم 70 جنازه از قربانیان کشتار مسجد، به این سردخانه رسید.

در شهر بعقوبه، گروه های شبه نظامی شیعه قدرتمندی فعالیت می کنند که در امان بودنشان از بازخواست، شهرت دارد.

حمله به مساجد مساله ای بسیار حساس است. در گذشته نه چندان دور در عراق، این گونه حملات به آغاز جنگی فرقه ای انجامید که در سال 2007 به اوج رسید.

اکنون و پس از این حمله، صالح المطلگ معاون نخست وزیر و سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق که دو سیاستمدار برجسته و پر نفوذ سنی مذهب هستند، مشارکت خود را در مذاکرات جاری بر سر تشکیل دولت جدید این کشور به حال تعلیق در آوردند.

این حمله در حالی روی داده است که حیدر العبادی نخست وزیر جدید عراق، در تلاش است دولتی وحدت ملی با حضور تمام جریان های سیاسی عراق تشکیل دهد تا به بحران رو به افزایش در این کشور پایان دهد.

ناهده الداینی نماینده پارلمان عراق درباره جزئیات حادثه گفت:«پس از انفجاری که خودروی نیروهای امنیتی را هدف قرار گرفت، شبه نظامیان خود را به مسجد روستای امام ویس رساندند که در ان حدود 150 نفر نماز می خواندند.»

او افزود: «شبه نظامیان وارد مسجد شدند و به سمت نمازگزاران آتش گشودند. بیشتر مساجد بدون نیروی امنیتی هستند. برخی از قربانیان از یک خانواده بودند. بعضی زنان برای آگاهی از سرنوشت بستگانشان به سرعت به مسجد شتافتند که شماری از آن ها کشته شدند.»

یک افسر ارتش عراق که خواسته نامش فاش نشود نیز در این باره گفت: «پس از انفجار دو بمب در منزل فرماندهان یکی از گروه های شبه نظامی شیعه که به کشته شدن سه نفر از نیروهای انجامید، شبه نظامیان شیعه سوار بر دو کامیون کوچک خود را به مسجد رساندند.

سلمان الجبوری یکی از رهبران عشایر سنی عراق اعلام کرد که عشایر سنی برای گرفتن انتقام خون کشته شدگان در کشتار مسجد، در حال آماده باش به سر می برند.

این کشتار در حالی روی داده است که عراق بحران گروه دولت اسلامی موسوم به داعش دست به گریبان است. این گروه تندرو در مناطق تحت تصرف خود در شمال عراق و بخش هایی از سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

حیدر العبادی امیدوار است با تشکیل دولتی فراگیر بتواند در مقابل گروه داعش بایستد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید