ظریف: تمام کشورهای منطقه باید علیه داعش اقدام کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه 24 آگوست 2014، گفت که ماهیت گروه "دولت اسلامی عراق و شام (داعش)" امروز برای جهانیان مشخص شده و همه کشورهای منطقه باید علیه آن اقدام کنند.

ظریف این سخنان را در یک نشست خبری در بغداد و بعد از دیدار با هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، عنوان کرد. ظریف در سفر به عراق با حیدر العبادی، نخست وزیر جدید این نیز دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ظریف در دیدار با العبادی، بر ضرورت تلاش های بین المللی برای از میان برداشتن گروه داعش تاکید کرد.

گروه داعش مناطق بزرگی از عراق و سوریه را تصرف کرده است.

در بیانیه ای که دفتر العبادی بعد از مذاکرات با ظریف منتشر کرد، نخست وزیر عراق نیز بر خطر داعش برای منطقه تاکید کرد.

پیشروی داعش در شمال عراق باعث نگرانی دولت بغداد و متحدان غربی آن شده، و اولین واکنش نظامی آمریکا بعد از خروج نیروهایش از این کشور را به همراه داشته است.

ظریف ضمن تکذیب حضور نیروهای نظامی ایران در عراق گفت: "ما حضور نظامی در عراق نداریم، چون عراق نیازی به این حمایت ها ندارد. اما ما آماده همه نوع حمایت از عراق هستیم."

پیش از این خبرگزاریها از حضور نظامی ایران در درگیریهای شهر جلولا عراق خبر داده بودند. شهر جلولا در 30 کیلومتری مرز ایران قرار دارد که به تصرف نیروهای داعش درآمده است.

ظریف در ارتباط با تغییر دولت در عراق و انتخاب نخست وزیر جدید این کشور گفت: "به همان اندازه که از نوری مالکی (نخست وزیر سابق عراق) حمایت کرده‌ایم از العبادی نیز حمایت می‌کنیم."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید