دولت یمن برای پایان دادن به اعتراض حوثی ها استعفا می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت یمن روز شنبه 23 آگوست 2014 اعلام کرد طرح استعفای خود ظرف یک ماه دیگر و قانون جدید لغو یارانه های سوخت را در دست بررسی دارد.

منابع دولتی به خبرگزاری رویترز گفته اند که این طرح برای پایان دادن به اعتراض جنبش شیعه حوثی در یمن ارائه شده است.

روز جمعه با فراخوان گروه حوثی، ده ها هزار یمنی در مرکز شهر صنعا، پایتخت این کشور اجتماع کردند و خواستار استعفای دولت و از سر گیری مجدد پرداخت یارانه های سوخت شدند.

این تجمع در پی یک هفته تظاهراتی صورت گرفت که با هدف فشار آوردن بر دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن، برگزار شد. یمن یکی از متحدان آمریکا و همسایه کشور نفت خیز پادشاهی سعودی است.

یک منبع نزدیک به کمیته ریاست جمهوری یمن، به خبرگزاری رویترز گفته است که مقامات این کشور پیش نویس طرحی را به حوثی ها ارائه داده اند که دولت جدید این کشور در ظرف یکماه تشکیل می شود.

برپایه این طرح، کمیته ای اقتصادی برای بررسی موضوع یارانه سوخت تشکیل می شود.

این منبع گفت: "این پیشنهاد با برچیده شدن چادرهای حوثی ها در صنعا به اجرا گذاشته می شود."

گروه حوثی هنوز در باره این پیشنهاد دولت یمن اظهار نظری نکرده است. این گروه که از شیعیان شاخه زیدی تشکیل شده، سالهاست که برای کسب قدرت بیشتر در شمال این کشور با دولت مرکزی یمن در کشمکش است.

به گزارش رویترز، حوثی ها با استفاده از نارضایتی مردم به خاطر لغو یارانه سوخت، اعتراض های خیابانی را ترتیب داده است، تا بتواند در دولت جدید یمن از موقعیت بهتری برخوردار شوند. اکثریت مردم یمن سنی مذهب هستند و این کشور به سوی یک دولت فدرال با قدرت بیشتر برای مناطق حرکت می کند.

روز جمعه تظاهرکنندگان چادرهایی را در نزدیکی وزارتخانه های کشور، مخابرات و برق و در راه فرودگاه برپا کردند، و گفتند که تا رسیدن به خواسته های خود در این چادرها باقی خواهند ماند.

یمنی ها از تصمیم دولت در اواخر ماه جولای گذشته برای لغو یارانه سوخت ناراضی هستند. دولت یمن برای کاستن از کسری بودجه خود مجبور به لغو یارانه ها و افزایش قیمت سوخت شد.

دولت سال گذشته حدود 3 میلیارد دلار یارانه پرداخت کرده که یک سوم بودجه این کشور بوده است. آخرین اقدام دولت برای لغو یارانه سوخت در سال 2005 به ناآرامی و کشته شدن 20 نفر و زخمی شدن 200 نفر منجر شد. دولت در آن سال برنامه اصلاح قیمتها را لغو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید