جو بایدن: نظام فدرال بهترین گزینه برای جلوگیری از تجزیه عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ابراز عقیده کرده که برقراری یک نظام فدرال در عراق بهترین گزینه برای جلوگیری از تقسیم این کشور و پایان دادن به اختلافات موجود در آن است.

به گزارش العربیه، جو بایدن در مقاله ای در روزنامه آمریکایی واشینگتن پست، پیشنهاد کرده که برقراری یک نظام فدرال فعال و موثر از شیعیان، سنی ها و کردها می تواند به اختلافات عمیق موجود در این کشور پایان دهد و خطر تجزیه را از بین ببرد.

بایدن یکی از نظریه پردازان برجسته ایالات متحده آمریکا به شمار می رود. وی از مدت ها پیش طرح یک نظام فدرالی متشکل از سه منطقه کردی، شیعی و سنی در عراق را داده بود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در مقاله خود نوشته است: "چنین نظامی تقسیم عادلانه درآمد میان همه مناطق را تضمین، و راه ایجاد یک ساختار امنیتی مستحکم در مناطق را هموار می کند."

او افزوده است: "ساختارهای امنیتی محلی از قبیل تشکیل نیروی های انتظامی برای حمایت مردم هر منطقه، از گسترش نفوذ گروه های تروریستی مانند داعش جلوگیری خواهن کرد و از تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق نیز محافظت می کند".

بایدن در مقاله خود نوشته است که ایالات متحده آمریکا برای کمک به برقراری چنین نظامی در عراق آماده ارائه هر گونه کمک به این کشور است.

وی از همه گروه های سیاسی عراقی خواست، به تفاهم برسند و برای ایجاد ثبات و امنیت در کشورشان تلاش کنند.

وی افزود: "علاقمندی عراقی ها برای رسیدن به ثبات و امنیت کشورشان نباید از علاقمندی و تلاش ما برای رساندن عراق به ثبات کمتر باشد".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید