وزرای کرد به دولت عراق بازگشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزرای کرد به تعلیق حضور خود در دولت عراق پایان دادند. در همین حال آلمان و ایتالیا اعلام کردند که آماده ارسال اسلحه به اقلیم کردستان عراق هستند.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق چهارشنبه 20 اوت گفت وزرای کرد که مشارکت خود را در دولت موقت نوری مالکی به حال تعلیق در آورده بودند، فعالیت خود را در دولت از سر گرفتند.

دوره دولت مالکی به پایان رسیده است. این دولت اما تا زمان تشکیل دولت جدید توسط حیدر العبادی نامزد نخست وزیری عراق، اداره امور کشور را بر عهده دارد.

وزرای کرد به دلیل مواضع نوری مالکی نخست وزیر اسبق عراق علیه کردها که آن ها را متهم به «پناه دادن به تروریست ها» کرده بود، حضور خود را در دولت به حال تعلیق در آورده بودند.

هوشیار زیباری چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت: «به عنوان وزیر امور خارجه به بغداد بازگشتم.»

از سویی، آلمان و ایتالیا به جمع کشورهایی پیوستند که برای مسلح سازی نیروهای اقلیم کردستان عراق البته با مشورت با دولت مرکزی در بغداد به منظور مقابله با شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، اعلام آمادگی کردند.

پیش از این بریتانیا و فرانسه آمادگی خود را برای مسلح سازی کردها در مقابل داعش اعلام کرده بودند. آمریکا علاوه بر بمباران هوایی برخی مواضع داعش در شمال عراق، اقدام به ارسال اسلحه به اقلیم کردستان می کند.

گروه داعش از حدود دو ماه پیش، مناطق وسیعی از شمال عراق را تصرف کرد. این گروه در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

وزرای امور خارجه و دفاع آلمان گفتند که گروه داعش تهدیدی برای جهان است و اروپا نمی تواند در مقابل آن تنها به تماشا بایستد.

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان گفت: «علاوه بر کمک های انسانی و برخی تجهیزات نظامی همچون کلاه خود و جلیقه ضد گلوله، می توانیم مهمات دیگری همچون اسلحه ارائه دهیم.»

او افزود: «می توانیم این اقدام را با توافق با شرکای اروپایی و بین المللی مان به گونه ای که توان نیروهای پیشمرگه را برای دفاع از خود بالا ببرد، انجام دهیم.» او ادامه داد: «از مخاطرات ناشی از این اقدام آگاهیم اما به گونه ای عمل خواهیم کرد که کمکمان متناسب با خطرها باشد.»

ماتیو رنتسی نخست وزیر ایتالیا هم چهارشنبه به عراق رفت و گفت دولتش آماده است درخواست های اسلحه و مهمات برای دفاع از خود را به بحث بگذارد.

روبرتا بینوتی وزیر دفاع ایتالیا هم گفت: «اسلحه اتوماتیک سبکی که نیروهای مسلح ایتالیا از آن استفاده می کنند و اسلحه ای که در دوره اتحاد جماهیر شوری سابق ساخته شد و هنگام جنگ بالکان در دهه نود قرن گذشته مصادره شد، به عراق ارسال خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید