شخصی که سر خبرنگار آمریکایی را از تن جدا کرد احتمالا بریتانیایی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه گاردین به نقل از منابع مطلع گزارش داده است که به احتمال زیاد، عضو گروه دولت اسلامی موسوم به داعش که در فیلم ویدیویی منتشره اقدام به بریدن سر «جیمز رابرت فولی» خبرنگار آمریکایی می کند، بریتانیایی است.

بنا بر این گزارش، دولت بریتانیا در پی یافتن هویت این فرد است که در فیلم منتشره، چهره خود را پوشانده است.
مسئولان بریتانیایی هم سخنان مشابهی در این باره مطرح کرده اند.

شامگاه سه شنبه 20 اوت، گروه داعش فیلمی منتشر کرد که در آن یکی از اعضای این گروه، سر جیمز فولی خبرنگار آمریکایی را که دو سال پیش در سوریه ربوده شده بود، از تن جدا می کند.

پلیس فدرال آمریکا صحت این فیلم ویدیویی را تایید کرده است. این فیلم به عنوان هشداری به آمریکا که اقدام به بمباران مواضع داعش در شمال عراق می کند، منتشر شده است.

گروه داعش که مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه تصرف کرده، در این مناطق، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است. این گروه در هفته های اخیر حملات خود را برای تصرف مناطق تحت کنترل کردها در عراق آغاز کرد. آمریکا نیز با هدف اعلام شده حمایت از جان شهروندان، دیپلمات ها و مستشاران نظامی آمریکایی در اربیل پایتخت اقلیم کردستان و همچنین جلوگیری از نسل کسی اقلیت های مسیحی و ایزدی، حملات محدود خود را به مواضع داعش آغاز کرد.

پس از انتشار ویدیوی به قتل رساندن خبرنگار آمریکایی، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، تعطیلات خود را نیمه تمام راه کرد و به لندن بازگشت.

دلیل این اقدام این بود که فردی که اقدام به جدا کردن سر خبرنگار بریتانیایی از تنش می کند، به زبان انگلیسی و با لهجه بریتانیایی سخن می گوید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بریتانیا اعلام کرد که با ایالات متحده برای شناسایی هویت «فرد چاقو به دست» در فیلم قتل فولی، همکاری خواهد کرد.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در این باره به شبکه اسکای نیوز گفت: «دستگاه های اطلاعاتی ما در دو طرف اقیانوس اطلس این ویدیو را برای تحقیق در صحت آن و شناسایی فرد مورد نظر، به دقت بررسی خواهند کرد.»

او در عین حال افزود: «با شنیدن لهجه بریتانیایی فرد قاتل شگفت زده نشده چرا که شمار زیادی از شهروندان بریتانیا، در عراق و سوریه در حال نبرد هستند.»

او در این باره اظهار داشت: «ما کاملا می دانیم که شمار زیادی از شهروندان بریتانیایی در جنایت های وحشتناک و به احتمال زیاد نقض حقوق بشر به همراه دولت اسلامی و دیگر گروه های تندرو، دست دارند.»

او تصریح کرد چنانچه این افراد بخواهند به بریتانیا باز گردند، امنیت ملی این کشور به خطر خواهد افتاد.

نیروهای امنیتی بریتانیا تا کنون چندین نفر را برپایه قانون مبارزه با تروریسم در فرودگاه های این کشور دستگیر کرده اند.

از سویی، روزنامه گاردین در شماره پنجشنبه خود نوشته است که یکی از گروگان های سابق، قاتل چاقو به دست را در فیلم قتل جیمز فولی شناسایی کرده است.

بنا بر این گزارش، این فرد فرمانده سه «جهادی» بریتانیایی است که ماموریت نگهداری از شهروندان خارجی ربوده شده توسط گروه داعش را در شهر الرقه دارند.

این روزنامه ادامه داده است فرد حاضر در فیلم که خود را «جان» نامیده، احتمالا از شهر لندن است. او مذاکره کننده اصلی تندروها در جریان مذاکرات اوایل سال جاری بود که به آزادی 11 گروگان و تحویل آن ها به مقام های ترک پس از دریافت فدیه انجامید.

گاردین افزوده است که پلیس فدرال آمریکا، دستگاه اطلاعات نظامی بریتانیا «می5» و فرماندهی اسکاتلندیارد در زمینه مبارزه با تروریسم، شامگاه چهارشنبه برای شناسایی «قاتل وحشی در فیلم قتل خبرنگار آمریکایی» با زمان مسابقه می دادند.

این روزنامه به نقل از یکی از گروگان های سابق که به مدت یک سال در الرقه نگهداری می شد، نوشته است: «این جلادی که فولی را اعدام کرد، باهوش و پایبند به آموزه های تندروها است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید