در حمله شورشیان کرد یک افسر ارتش ترکیه کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش رسانه های محلی ترکیه، در حمله شورشیان کرد در منطقه پرتنش شرق این کشور، یک افسر ارتش کشته و یک سرباز زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شبه نظامیان حزب کارگران کردستان موسوم به "پ.ک.ک" در شامگاه سه شنبه 19 آگوست 2014، در استان شرقی وان در نزدیکی مرز ایران به یک واحد گشتی ارتش ترکیه شبیخون زدند.

سایت خبری "دوگان" ترکیه هم نوشت در تیراندازی شورشیان کرد یک ستوان 23 ساله ارتش ترکیه کشته و یکنفر دیگر زخمی شدند.

روز سه شنبه در شهر دیاربکر هم در زدوخورد با تظاهرکنندگان کرد، که خواستار برافراشتن مجسمه یک فرمانده کشته شده پ.ک.ک. بودند یک تظاهرکننده کرد و یک سرباز ارتش ترکیه نیز کشته شدند.

به گزارش دوگان، این درگیریها تا پاسی از شب در شهر دیاربکر ادامه داشت و دامنه آن به دیگر شهرهای کردنشین شرق ترکیه همچون حکاری و سیرناک نیز کشیده شد. در این شهرها تظاهرکنندگان خشمناک به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند، خیابانها را بستند و لاستیک آتش زدند.

خبرگزاری فرانسه از اعتراضاتی در بعضی از محله های استانبول هم گزارش داده است.

این خشونت ها در حالی روی می دهد که تلاشهایی برای باز کردن دور تازه گفتگوهای مسکوت مانده با پ.ک.ک هم اکنون در جریان است. شورشیان پ.ک.ک از سال 1984 خواستار خودمختاری برای جنوب شرقی ترکیه هستند، و در این درگیریها تا کنون بیش از 40 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در سال 2012 مذاکرات صلح با پ.ک.ک را آغاز کرد، اما این مذاکرات در سپتامبر سال گذشته بعد از آنکه شورشیان او را متهم به عدم انجام اصلاحات کردند، به بن بست رسید.

اما اکنون دولت در پی آن است تا باب مذاکرات با پ.ک.ک را بار دیگر باز کند. پ.ک.ک از سوی ترکیه و بسیاری از کشورهای جهان یک سازمان تروریستی به حساب می آید.

اردوغان، که در ماه جاری به ریاست جمهوری ترکیه برگزیده شده، گفت که فرایند صلح یکی از اولویت های او می باشد.

عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک هم روز شنبه در بیانیه ای خواستار "پایان دادن" به این مناقشه 30 ساله شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید