چرا آمریکا از سد ساخته شده توسط صدام حمایت می کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا نام «خطرناک ترین سد جهان» را بر سد موصل نهاد؛ سدی که محور جنگی خونین میان شبه نظامیان گروه داعش از یک سو و نیروهای کرد و عراقی از سوی دیگر است.

در این جنگ، نیروی هوایی ارتش آمریکا مواضع شبه نظامیان داعش را بمباران می کند تا آن ها را وادار به عقب نشینی کند.

مساله به سرنوشت سد ارتباط ندارد، بلکه به سرنوشت میلیون ها عراقی مربوط است که آن سوی «بزرگترین سد عراق» زندگی می کنند.

کنترل سد توسط داعش باعث می شود این گروه شبه نظامی تندرو میلیون ها شخص و بخش های وسیعی از عراق را تهدید کند؛ چه با خطر غرق کردن آن ها چه با قطع آب و برق.

سد موصل، اوایل دهه هشتاد قرن گذشته در دوره حکومت صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق بر روی رود دجله در 50 کیلومتری شهر موصل ساخته شد. این سد اصلی ترین منبع برق، آبیاری و جلوگیری از جاری شدن سیل در عراق به شمار می آید. اما قرار گرفتن این سد به دست گروه داعش، آن را تبدیل به سلاح می کند. این گروه شبه نظامی سابقه ای از استفاده از آب به عنوان سلاح را در کارنامه خود دارد.

پیش از این در سال جاری میلادی، شبه نظامیان داعش، درهای سد فلوجه در مرکز عراق را با هدف جلوگیری از پیشروی نیروهای ارتش این کشور گشودند؛ مساله ای که باعث غرق شدن روستاهایی شد که در مسیر بغداد قرار دارد. در این روستاها و بخش هایی از بغداد، برای چندین روز برق قطع شد.

اما سد موصل از این بسیار خطرناک تر است. طول سد 3.2 کیلومتر است که بنا بر آمار رسمی مستقل، 12.5 میلیوت متر مکعب آب پشت خود جای می دهد. چنانچه به هر دلیل به این سد آسیبی برسد، مناطقی از دجله تا موصل با حدود 1.7 میلیون سکنه، زیر آب خواهد رفت. این اتفاق به جاری شدن شبه سونامی در بسیاری از شهرهای عراق که در حد فاصل سد تا بغداد قرار دارند، منجر خواهد شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نامه ای که به گنگره این کشور نوشته، دلیل حملات هوایی این کشور به مواضع داعش در نزدیکی سد را شرح داده است. او نوشته است: «کنترل سد توسط داعش می تواند زندگی شمار زیادی از غیر نظامی ها را تهدید کند. همچنین کارمندان آمریکایی و مراکز متعلق به ما از جمله سفارتمان در بغداد، در معرض خطر خواهند بود. دولت عراق نیز دیگر نخواهد توانست خدمات اساسی برای مردم این کشور فراهم کند.»

اما برخی تحلیلگران معتقدند که بعید است داعش بخواهد به سد آسیبی بزند. جیمز اسپایدر مارکس تحلیلگر مسائل نظامی در این باره به شبکه خبری سی ان ان گفته است: «ویران کردن سد به معنی جاری شدن سیل در طول رود دجله است اما من معتقدم که داعش تمایل دارد این سد را حفظ کند چرا که این سد تامین کننده برق است می توانند از مساله برق رسانی به عنوان سلاحی نظامی در مقابل کسانی که تحت کنترشان زندگی می کنند، استفاده کنند.»

او افزود که با توجه به نزاع های تاریخی بر سر آب در خاورمیانه، داعش می تواند از سد به عنوان عامل اثر گذاری استفاده کند.

اما حتی اگر شبه نظامیان تندرو نخواهند به سد آسیبی بزنند، اما مشکل اینجاست که زیر ساخت های سد مشکل دارد و با خطر فرسایش روبرو است. بخش هایی از گوشه های سد نیز فرو ریخته که نشان از ضعف زیر ساخت آن می دهد.

آمریکا هنگام حضورش در عراق، میلیون ها دلار برای بازسازی سد خرج کرد. اما ادامه خشونت ها در اطراف این سد باعث می شود که آیا بتوان عملیات باز سازی و نگهداری را ادامه داد یا نه!

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید