فلسطینیان و اسراییل با تمدید آتش بس موافقت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس هیات مذاکره کننده فلسطینی در مذاکرات آتش بس با اسراییل روز سه شنبه 19 آگوست 2014 گفت که خشونت های غزه بار دیگر ممکن است از سرگرفته شود، اگر تا نیمه شب به وقت قاهره پیشرفتی در مذاکرات برسر یک توافق بلند مدت بدست نیاید.

عزام الاحمد، یکی از رهبران ارشد جنبش الفتح، روز سه شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که هنوز هیچ توافقی در هیچ زمینه از موارد اختلاف در مناقشه غزه بدست نیامده است. آتش بس غزه در آخرین دقایق روز گذشته برای 24 ساعت دیگر تمدید شد تا دو طرف بتوانند به توافقی بلند مدت دست یابند.

احمد گفت: "ما امیدواریم دو طرف از تمام دقایق 24 ساعت باقی مانده برای رسیدن به توافق استفاده کنند، در غیر این صورت دور جدید خشونت ادامه خواهد یافت."

او اسراییل را به متهم به "عدم انعطاف" کرد و گفت اختلاف های اساسی برای رسیدن به یک توافق بلند مدت بین اسراییل و گروههای شبه نظامی در نوار غزه بر سر جای خود باقی است، و این مانع از ورود کمکهای برای بازسازی نوار غزه می شود.

یک مقام دولتی اسراییل هم به رویترز گفت که هیات نمایندگی اسراییل هنوز در قاهره بسر می برد تا جزئیات یک توافق را مورد بررسی قرار دهد، اما دو طرف هنوز نتوانسته اند بر سر یک پیش نویس به توافق برسند.

این مقام اسراییلی، که مایل به افشای نام خود نبود، گفت: "از هیات اسراییلی خواسته شده بر روی نیازهای امنیتی این کشور تاکید نماید. به مجرد رسیدن به یک توافق مراتب به اطلاع کابینه اسراییل خواهد رسید."

موسی ابومرزوق، مقام بلند پایه حماس در مذاکرات قاهره، در حساب تویتر خود اسراییل را متهم به "عدم انعطاف" کرد و گفت که حماس برای رسیدن به توافق حاضر به "گذشتن" از هیچ یک از خواسته های خود نیست.

یک مقام ارشد فلسطینی در غزه به رویترز گفت که موضوع مورد اختلاف هم اکنون خواسته حماس برای احداث یک بندر و یک فرودگاه در نوار غزه است که اسراییل بحث در این باره را به بعد موکول کرده است.

بعد از شروع درگیریها در 8 جولای گذشته، و حملات موشکی حماس به اسراییل، این کشور حاضر به امتیازدهی نیست و موضوع خلع سلاح گروههای شبه نظامی در نوار غزه را مطرح کرده است. نوار غزه محل سکونت 1.8 میلیون فلسطینی است. حماس هم در مقابل اعلام کرده که گزینه خلع سلاح را هرگز نمی پذیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید