حمله نیروهای عراقی به مواضع داعش در شهر تکریت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری رویترز، و به نقل از افسران اتاق عملیات ارتش عراق، نیروهای این کشور روز سه شنبه 19 آگوست 2014، حمله به مواضع نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در خارج از شهر تکریت را آغاز کردند. شهر تکریت زادگاه صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق است.

یک سرگرد ارتش به رویترز گفت که پیشروی نیروهای عراقی از سمت جنوب سریع است، اما در غرب بخاطر میدانهای مین، بمب های کنار جاده و تک تیراندازان با کندی به پیش می رود.

حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در روزهای اخیر، که برای اولین بار بعد از خروج نیروهای این کشور از عراق در سال 2011 صورت می گیرد، باعث بالا رفتن روحیه نیروهای دولتی و کردهای این کشور شده است.

در همین حال کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل متحد روز سه شنبه خبر از آغاز عملیات کمک رسانی گسترده به بیش از نیم میلیون نفر آوارگان جنگ در شمال عراق داد.

در اثر تصرف مناطق شمالی و غربی عراق از سوی نیروهای داعش در ماه ژوئن گذشته، صدها هزار نفر از مردم این مناطق از خانه های خود گریخته اند. پیشروی نیروهای افراطی داعش، عراق را با خطر تجزیه روبرو کرده است.

ادریان ادواردز، سخنگوی کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل متحد، گفت که عملیات چهار روزه حمل هوایی چادر و کالاهای دیگر از روز چهارشنبه آغاز می شود و طی آن بندر عقبه در کشور اردن به شهر اربیل کردستان عراق متصل خواهد شد. محموله های زمینی هم از طریق اردن و ترکیه، و حمل دریایی به دبی و از طریق ایران و در ظرف 10 روز آینده راهی شمال عراق خواهد شد.

ادواردز گفت: "این یک بحران و فاجعه انسانی در ابعاد وسیع است." به تخمین کمیساریای پناهندگان در سال جاری میلادی حدود 1.2 میلیون نفر در عراق مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید