اوباما: نیروهای عراقی و کرد سد موصل را از داعش پس گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه 18 اوت اعلام کرد که نیروهای نظامی عراقی و کردی با کمک آمریکا موفق شدند کنترل سد موصل، بزرگترین سد عراق را از دست شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خارج کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوباما که در کنفرانسی خبری در کاخ سفید سخن می گفت، خاطرنشان کرد این عملیات مشترک نشان از آن دارد که نیروهای عراقی و کردی می توانند با یکدیگر فعالیت کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از عراقی ها خواست هرچه سریعتر دولتی با حضور همه جریان ها و طیف ها تشکیل داده و اتحاد خود را در برابر تندروهای اسلامگرا نشان دهند.

او با بیان این هشدار که «گرگ ها پشت در هستند» گفت که حملات هوایی آمریکا نمی تواند دستاوردی بیش از این داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که عملیات ارتش این کشور علیه تندروهای داعش در عراق توسعه نخواهد یافت.

اوباما که پس از گفت و گو با دو تن از دستیارانش در امور امنیت ملی درباره عراق سخن می گفت، اعلام کرد: «حملات هوایی آمریکا به نیروهای کردی و عراقی کمک کرد تا سد موصل را از تندروها باز پس بگیرند و مانع از آسیب احتمالی به سد شوند که می توانست تا بغداد را دچار سیل کند.»

از روز هشتم اوت تا کنون ارتش آمریکا حدود 68 حمله هوایی علیه مواضع داعش در عراق انجام داد که حدود 35 حمله در نزدیکی سد موصل بود.

اوباما متعهد شده است جنگی که ایالات متحده در دوره جورج بوش در عراق وارد آن شده بود را تکرار نکند. از همین رو گفت: «عراقی ها نباید در پی احساسات ناشی از اعتماد به نفس کاذب حرکت کنند و خطرهای محیطشان را نادیده بگیرند.»

او ادامه داد: «گمان نکنید اگر اقدام به حملات هوایی برای حمایت از مردمتان کردیم اکنون باید از حرکت باز بایستید و به کوتاهی و بی عملی که کشور را به صورت کلی تضعیف کرد، باز گردید.»

ایالات متحده پیامدهای ماجراهای سیاسی در عراق را با اهمیت فوق العاده پی گیری می کند و حیدر العبادی نخست وزیر جدید این کشور را تشویق می کند تا هرچه سریعتر دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

اوباما پیش بینی کرد که اگر دولت عراق به سرعت تشکیل شود، بسیاری از دولت ها در خاورمیانه و جهان آماده کمک به این کشور خواهند بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید