وزیردفاع بریتانیا: بریتانیا در جنگ علیه داعش به عراق کمک می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مایکل فالون، وزیر دفاع ابریتانیا روز دوشنبه 18-8-2014 ضمن تاکید بر کمک این کشور به بغداد در جنگ علیه داعش گفت: "ماموریت نیروهای اعزامی بریتانیا به عراق تنها به کمک های بشردوستانه محدود نمی شود بلکه شامل کمک های نظامی نیز خواهد شد".

به گزارش العربیه به نقل از روزنامه "ده گاردین" وزیر دفاع بریتانیا که در پایگاه هوایی این کشور در جنوب قبرس برای خلبانان و سربازان سخن می گفت،اظهار داشت:" بریتانیا آماده کمک به پیشبرد عملیات نجات انسان ها و ارائه کمک های بشردوستانه درعراق است اما این ماموریت ها تنها به ارسال کمک های انسانی محدود نمی شود ".

وی خطاب به خلبانان و سربازان گفت: " شاید در هفته ها و ماههای آینده برای حمایت غیر نظامیان و نجات جان هزاران انسان، به مراقبت های بیشتر بار دیگر به شما نیاز داشته باشیم".

وزیر دفاع بریتانیا اظهار داشت: "ما با دیگر کشورهای اروپایی تصمیم داریم که به دولت عراق در جنگ علیه سازمان تروریستی دولت اسلامی "داعش" کمک کنیم ".

مایکل فالون، گفت:"شاید بریتانیا در یک ماموریت نظامی در عراق نقش داشته باشد اما این به مفهوم اعزام نیرو برای مشارکت مستقیم در جنگ علیه داعش نیست".

در همین حال روزنامه "ذی تايمز" روز دوشنبه از اعزام شماری از نیروهای نظامی بریتانیا به اقلیم کردستان عراق خبر داده است. این روزنامه در گزارش خود گفته است که این نیروها که به هلیکوپتر های نظامی "شينووک" مجهزند احتمالا برای نجات جان دهها تن از اقلیت ایزدی ها از محاصره داعش، عازم کردستان عراق شدند.

روزنامه تایمز در گزارش خود نوشته است که تاکنون 6 جنگنده بریتانیایی از نوع "ترنادو" و چند هوپیمای بدون سرنشین برای شناسایی مواضع داعش در کردستان عراق، ماموریت خود را آغاز کردند.

فالون اضافه کرد: "اما تمرکز ما بر روی کمک به مأموریت بشردوستانه با استفاده از نیروی نظامی در حمایت از آمریکا، از جمله در زمینه سوخت رسانی و نظارت و کمک رسانی غذایی است".

سخنان وزیر دفاع بریتانیا به دنبال انتشار خبرهای آغاز حملات هوایی جنگنده های آمریکایی علیه نیروهای داعش در شمال عراق، صورت می گیرد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز روز گذشته ضمن ابراز نگرانی شدید از وضع ناامید کننده صدها هزار نفر از مردم شمال عراق به دنبال حملات گروه داعش، گفت :"برای نابودی داعش شاید با ایران همکاری کنیم".

هفته گذشته نخست وزیر بریتانیا از پیشنهاد باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای حمله هوایی محدود با هدف کمک به نیروهای عراقی حمایت کرد.

در همین حال جاستین گرینینگ وزیر توسعه بین الملل بریتانیا نیز اعلام کرد که دولت بریتانیا 8 میلیون پوند برای کمک به دولت عراق برای مقابله با داعش اختصاص داده است به گفته این وزیر بخشی از این کمک ها به جامعه ایزیدی ها که از خانه هایشان آواره و در کوه ها پناه گرفته اند، خواهد رسید.

پس از تحولات اخیر در کردستان عراق، دفتر امور خارجی و مشترک المنافع بریتانیا در بیانیه ای به اتباع این کشور در کردستان عراق از جمله اربیل هشدار داد که از این منطقه خارج شوند.

این دفتر به اتباع بریتانیا توصیه کرده است که از مسافرت به استان های انبار، نینوا، صلاح الدین و دیاله و همه مناطق جنوبی شهر کرکوک خودداری کنند.

دفتر امور خارجی و مشترک المنافع بریتانیا همچنین از اتباع این کشور خواست که از رفتن به مناطق مختلف کردستان عراق ازجمله اربیل، سلیمانیه و دهوک بپرهیزند.

گروه تندرو داعش 9 ژوئن با حمله ای غافلگیرانه بخش هایی از شمال عراق را به تصرف خود درآورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید