«سد موصل به کنترل نیروهای کرد و عراقی در آمده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

قاسم عطا سخنگوی ارتش عراق دوشنبه 18 اوت اعلام کرد که نیروهای پیشمرگه کرد و نیروهای واحد مبارزه با تروریسم ارتش عراق، شبه نظامیان دولت اسلامی موسوم به داعش را از سد موصل دور راندند و هم اکنون کنترل این سد را در دست گرفته اند.

تلویزیون دولتی عراق به نقل از آقای عطا گزارش داد که این نیروها از پشتیبانی نیروی هوایی آمریکا برخوردارند که طی روزهای گذشته، مواضع داعش را در اطراف سد بمباران کرد.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود نوشته است که سخنان سخنگوی ارتش عراق از سوی منابع مستقل هنوز تایید نشده است.

اثيل النجيفی استاندار استان نینوا به شبکه العربیه گفت که لشکر طلایی ارتش عراق در باز پس گیری سد موصل به همراه نیروهای پیشمرگه مشارکت کرد و کنترل این سد و تمام بخش های آن هم اکنون از نیروهای داعش باز پس گرفته شده است.

پیش از این فرماندهان نیروهای پیشمرگه از پیشروی نیروهای خود به سمت سد موصل و باز پس گیری بخش هایی از آن از گروه داعش خبر داده بودند؛ پیشرویی که با پشتیبانی هواپیماهای نظامی آمریکا حاصل شده است.

نیروهای پیشمرگه طی روزهای شنبه و یکشنبه، با استفاده از حملات هوایی آمریکا، کنترل شمار زیادی از مناطق اطراف سد را از نیروهای داعش باز پس گرفتند.

به نظر می رسد نیروی هوایی آمریکا در حال زمینه سازی برای آغاز عملیات زمینی در صحرای استان نینوا علیه داعش است که احتمال دارد طی چند ساعت آینده آغاز شود.

سد موصل بزرگترین سد عراق است و آب و برق بسیاری از مناطق شمالی عراق از آن تامین می شود. همچنین هرگونه وارد شدن آسیب به این سد می تواند یک سوم شهرهای بزرگ عراق را زیر آب ببرد.

حملات هوایی آمریکا علیه شبه نظامیان داعش در نزدیکی سد موصل توانست سیر جنگ را از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه به پیشروی آن ها و باز پس گیری برخی مناطق از دست رفته تغییر دهد.

در همین راستا، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نامه ای به کنگره این کشور نوشت که حملات هوایی آمریکا هم از لحاظ مکانی هم زمانی، محدود خواهد بود.

اوباما افزود که تخریب سد موصل، شمار زیادی از غیر نظامیان و همچنین کارمندان آمریکایی و سفارت آمریکا در بغداد را تهدید می کند.

مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا هم اعلام کرد که این کشور تصمیم گرفته نقشش در عراق از ماموریت انسانی فراتر رفته و در جنگ علیه شبه نظامیان تندرو مشارکت کند.

روزنامه بریتانیایی تایمز هم نوشت که این کشور در حال آماده سازی تعدادی هلیکوپتر برای مشارکت در عملیات نجات آوارگان است. این روزنامه افزوده است که شش جنگنده و هواپیمای بدون سرنشین پرواز بر فراز مناطق اقلیم کردستان با هدف تحت نظر قرار دادن تحرکات شبه نظامیان، آغاز کرده اند.

روز دوشنبه خبرهایی از باز پس گیری کنترل سد موصل توسط نیروهای پیشمرگه حکایت داشت. اما فواد حسین رئیس دیوان ریاست اقلیم کردستان در مصاحبه با شبکه الحدث گفت که نیروهای پیشمرگه کنترل خود سد را به دلیل مین گذاری در دروازه های آن باز پس نگرفته اند اما کنترل مناطق محیط به آن را به طور کامل باز پس گرفته اند.

نیروهای کرد، کنترل دو شهر مسیحی بطمایا و تل اسکاف را که اکثر ساکنانشان مسیحی هستند، از شبه نظامیان داعش باز پس گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید