تظاهرات حوثی ها در صنعا برای سرنگونی دولت یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دهها هزار نفر از هواداران گروه شیعه حوثی در یمن، در پاسخ به فراخوان عبدالملک الحوثی رهبر این گروه روز دوشنبه ۱۸ اگوست ۲۰۱۴ برای سرنگونی دولت عبد ربه منصور الهادی در صنعا پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند.

به گزارش العربیه این اقدام باعث افزایش نگرانی مخالفان حوثی ها از گسترش مناطق تحت کنترل این گروه و رسیدن آن ها به صنعا پایتخت یمن شده است.

این فراخوان به دعوت عبدالملک حوثی رهبر حوثی های به منظور سرنگونی دولت یمن و مخالفت با افزایش نرخ مواد سوختی در این کشور صادر شده است .

دهها هزار نفر از طرفداران این گروه از میدان «تغییر» به سمت خیابان الزبیری در مرکز صنعا حرکت کردند. آنها با حمل پلاکارادهایی خواستار سرنگونی دولت شدند.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی یمن با برقراری تدابیر امنتی شدید، معترضان را زیر نظر گرفتند.

عبدالملک الحوثی در سخنرانی روز گذشته خود به دولت یمن تا روز جمعه فرصت داد تا به درخواست های گروه وی پاسخ دهند در غیر این صورت به گفته او به «اقدامات ناخوشایندی» دست خواهد زد.

رهبر حوثی ها از مردم یمن خواست، در تظاهرات گسترده اعتراض آمیز علیه دولت این کشور در صنعا و دیگر استان ها شرکت کنند. وی گفته که مردم انقلابی یمن از دیگر استان ها برای شرکت در این جنبش رهسپار صنعا خواهند شد.

عبدالملک الحوثی با اشاره به اینکه چادرهایی در میدان های صنعا برپا خواهد شد، نسبت به هرگونه حمله به معترضان هشدار داد و تاکید کرد که «اهداف و خواسته ما عدم تغییر در قیمت مواد سوختی و سرنگونی دولت شکست خورده است.»

وی در عین حال تاکید کرد که هدف از تظاهرات اشغال صنعا نیست.

دولت یمن اواخر ژوئیه گذشته، قانون افزایش قیمت مواد سوختی را به اجرا درآورد بر اساس قانون جدید، بیست لیتر بنزین در این کشور، از ۲۵۰۰ ریال یمنی به ۴ هزار افزایش یافت. همچنین بیست لیتر گازوئیل از دو هزار به ۳۹۰۰ ریال افزایش یافت.

اما دولت در مقابل گفته که حقوق ها را افزایش خواهد داد. این در حالی است که اکثرمردم یمن حقوق بگیر نیستند و به کارهای آزاد مشغول هستند.

بر اساس آمار اقتصادی سال ۲۰۱۲ ، بیش از ۵۴٪ از مردم یمن در زیر خط فقر قرار دارند.

پیش از این هزاران نفر از یمنی ها پس از افزایش مواد سوختی ، در پاسخ به شورشیان حوثی که با نام «انصار الله» به انتشار بیانیه های خود فعالیت می کنند، به خیابان ها آمده و خواستار سرنگونی دولت منصور هادی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید