آلمان: مستقل شدن کردها منطقه را بی ثبات تر می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان نسبت به برپایی کشور مستقل کرد هشدار داد و گفت این مساله باعث بی ثباتی بیشتر در منطقه می شود.

کردهای عراق از آشوب پیش آمده در این کشور در پی حمله شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، برای گسترش مناطق تحت کنترل خود استفاده کردند. شهر نفت خیز کرکوک از جمله مناطقی است که طی حدود یک ماه و نیم اخیر، به کنترل کردها در آمد.

اشتاینمایر در مصاحبه با شماره روز یکشنبه 17 اوت روزنامه آلمانی «بیلد آم زونتاگ» گفت: «برپایی کشور مستقل کرد بی ثباتی در منطقه را افزایش می دهد و باعث بروز تنش های جدیدی می شود که شاید بخشی از این تنش ها با کشورهای همسایه عراق باشد.. از همین رو امیدوارم یکپارچکی عراق حفظ شود.»

گروه داعش، ماه گذشته برپایی دولت اسلامی را در مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه، اعلام کرد. این گروه طی دو هفته پیش بخشی از مناطق تحت کنترل کردها را نیز تصرف کرد که البته عملیات نیروهای پیشمرگه کرد با پشیتبانی حملات هوایی ارتش آمریکا برای بازپس گیری این مناطق، در جریان است.

وزیر امور خارجه آلمان افزود که باور دارد در صورتی که سیاستمداران در بغداد و اربیل پایتخت اقلیم کردستان، تمام توان خود را یکپارچه کنند و حمایت بین المللی به دست آوردند، عراق خواهد توانست در برابر تندروها بایستد.

اشتاینمایر شنبه با حیدر العبادی نخست وزیر جدید عراق در بغداد دیدار کرد و گفت: «تشکیل دولت جدید عراق شاید آخرین فرصت برای یکپارچگی این کشور باشد.»

اتحادیه اروپا به دولت های عضو خود این اجازه را داده است که در صورت تمایل می توانند به صورت یکجانبه اسلحه و مهمات به اقلیم کردستان برای مقابله با داعش ارائه دهند. البته این اقدام باید با موافقت دولت مرکزی عراق در بغداد صورت گیرد.

آمریکا از حدود یک هفته پیش ارسال اسلحه به کردها را آغاز کرده است.

اشتاینمایر در پاسخ به سوالی درباره ارسال احتمالی محموله های سلاح به کردها گفت: «هیچ چیز بعید نیست.. درباره احتمال ها مذاکره کنیم و هر آنچه ضروری است را در سریعترین زمان ممکن تحویل دهیم.»

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق هم در مصاحبه با روزنامه «بیلد آم زونتاگ» درخواست خود را از آلمان و دیگر کشورها برای مسلح سازی کردها، تکرار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید