نتانیاهو: بدون تضمین امنیت اسرائیل با آتش بس دائمی موافقت نمی کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتنیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه 17-8-2014 تاکید کرد، تل آویو بدون دریافت پاسخی روشن درباره تضمین امنیت اسرائیل، آتش بس دائمی با حماس را قبول نخواهد کرد.

این اظهارات نخست وزیر اسرائیل ساعاتی پس از بازگشت هیئت مذاکره کننده این کشور به قاهره بیان می شود.

هیئت های فلسطینی و اسرائیلی به منظور پایان دادن به جنگ در نوار غزه و رسیدن به آتش بس دائمی به گفت و گوهای خود در قاهره ادامه می دهند.

پس از اینکه روز چهارشنبه گذشته مصر موفق شد دو طرف را به تمدید 5 روزه آتش بس متقاعد کند، امروز (چهارشنبه) مذاکرات غیر مستقیم میان هیئت های اسرائیلی و فلسطینی در قاهره آغاز شد.

از سوی دیگر سامی ابوزهری سخنگوی حماس، روز یکشنبه اعلام کرد هیئت فلسطینی برای از سرگیری مذاکرات، بامداد یکشنبه غزه را به قصد قاهره ترک کرد.

وی با تاکید بر انسانی بودن خواسته های فلسطینی ها، گفت:"ما به خواسته های خودمان پایبندیم و از خواسته های برحق مان عقب نشینی نخواهیم کرد. خواسته های ما انسانی است و نیازی به اینهمه کشمکش و چانه زنی در مذاکرات نیست".

ابو زهری افزود: "اکنون توپ در زمین اشغالگران اسرائیلی است".

از سوی دیگر نتانیاهو روز یکشنبه در سخنان خود تاکید کرد که حماس در زمینه نظامی متحمل زیان های بزرگی شده است لذا نمی تواند این زیان ها را در صحنه سیاسی و در مذاکرات قاهره با کسب امتیازهای سیاسی جبران کند.

نتنیاهو افزود:"اگر حماس گمان می کند از طریق مذاکرات قاهره به دستاوردهای سیاسی دست پیدا کند واز آن به عنوان پوششی برای شکست های نظامی اش استفاده می کند، یا با پرتاب تعدادی موشک به سوی اسرائیل ما را به دادن امتیاز وادار خواهد کرد، سخت در اشتباه است ".

در همین حال گلعاد اردان وزیر ارتباطات اسرائیل روز یکشنبه اظهار داشت که دولت متبوعش هنوز هیچ تصمیمی در مورد پیشنهاد مصر برای آتش بس به منظور پایان جنگ در نوار غزه، نگرفته است.

وی افزود: "اگر ابتکار عمل مصر برای اسرائیل نوعی محدودیت امنیتی ایجاد می کند بهتر است تل آویو این پیشنهاد را رد کند و دست ارتش اسرائیل را برای اجرای عملیات نظامی ضد تروريستى را باز بگذارد".

هیئت فلسطینی بویژه نمایندگان حماس و جهاد اسلامی در قاهره علاوه بر تاکید بر بازسازی غزه، خواستار باز کردن مرزها بین غزه با مصر و اسرائیل، احداث یک بندر آزاد فلسطینی و یک فرودگاه بین المللی هستند.

اما اسرائیل می گوید تامین این خواسته ها به مفهوم گشودن درهای غزه به روی عوامل "تروریسیم" اسلامی بین المللی خواهد بود. لذا بدون تضمین امنیت برای مرزهای اسرائیل، چنین خواسته هایی را قبول نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید