آغاز رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست وزیر جدید عراق، رایزنی های خود را برای تشکیل دولت جدید این کشور آغاز کرده است.

به نظر می آید با توجه به شکاف های عمیق سیاسی و فرقه ای، آقای العبادی ماموریت سختی برای متحد کردن همه قشرهای عراق به منظور پایان دادن به بحران های سیاسی، اقتصادی و امنیتی این کشور و متوقف کردن خشونت ها پیشرو دارد.

اسامه الجنیفی رئیس ائتلاف سنی «المتحدون» از آمادگی خود برای گفت و گو با حیدر العبادی درباره تشکیل دولت جدید عراق خبر اده است. النجیفی که ریاست پارلمان سابق عراق را بر عهده داشت، گفته است که دولت آینده ضامن ثبات در عراق است.

پیش از این علی الحاتم رئیس عشیره الدلیم، بزرگترین عشیره سنی عراق گفته بود در صورت تضمین حقوق سنی ها توسط العبادی، عشایر سنی آماده همکاری با او و مشارکت در دولت جدید هستند.

طه محمد الحمدون سخنگوی رسمی «جنبش مردمی» در استان های سنی عراق نیز به خبرگزاری رویترز گفته بود که نمایندگان سنی ها در استان الانبار و دیگر استان ها، فهرستی از خواسته های خود را که در اختیار نخست وزیر مکلف قرار خواهند داد، تهیه کرده اند.

ائتلاف ملی عراق که از گروه های شیعه تشکیل شده نیز اعلام کرده جلسه ای با حضور رهبران این ائتلاف و نخست وزیر برگزار خواهد شد که طی آن کمیته ای برای مذاکره با دیگر فراکسیون ها بر سر دولت جدید تشکیل می شود.

آقای العبادی نامزد ائتلاف ملی برای نخست وزیر عراق است.

«جریان اصلاح» به رهبری ابراهیم الجعفری نیز مواضع تشکل های سیاسی مثبت ارزیابی کرد و گفته که سقف درخواست ها بالا نبوده است.

اما ائتلاف نیروهای کردستان نیز با تشکیل کمیته ای آمادگی خود را برای گفت و گو با دیگر تشکل های سیاسی در برای توزیع وزارتخانه ها در کابینه جدید عراق اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید