داعش سر 80 مرد ایزدی یک روستا را از تن جدا کرد و زنان را ربود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک نماینده ایزدی در پارلمان عراق و یک مسئول کرد، روز جمعه 15 اوت اعلام کردند که شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، 80 مرد را در یکی از روستاهای ایزدی در شمال عراق سر بریدند و زنان را ربودند.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق و از مسئولان حزب دموکرات کردستان به خبرگزاری رویترز گفت که شبه نظامیان بعد از ظهر جمعه سوار بر چند خودرو به روستا رسیدند و کشتار را آغاز کردند.

زیباری افزود معتقد است این اقدام در پی هشدار سابق داعش به ایزدی ها صورت می گیرد که آن ها برای آن ها انتخاب میان اسلام یا کشته شدن، ضرب الاجل تعیین کرده بود.

محما خلیل نماینده ایزدی در پارلمان عراق نیز با تایید وقوع این کشتار گفت زنان روستا ربوده شدند.

آقای خلیل افزود با روستاییان نجات یافته از فاجعه صحبت کرده که گفتند تمام قتل عام تنها در یک ساعت صورت گرفت.

یکی از ساکنان روستایی در نزدیکی محل حادثه هم گفت یکی از شبه نظامیان داعش که از همان منطقه است، جزئیات ماجرا را برایش تعریف کرده است.

این روستایی که خواسته نامش فاش نشود، ماجرا را اینگونه تعریف کرد: «این عضو دولت اسلامی برایم تعریف کرد که از پنج روز پیش این گروه سعی داشت روستاییان ایزدی را به گرویدن به دین اسلام متقاعد کند. یک سخنرانی طولانی نیز امروز در این باره برای آن ها ایراد شده بود.»
او افزود: «پس از آن و به دلیل قانع نشدن روستاییان، مردان جمع آوری شده و کشته شدند. شاید زنان و دختران به تلعفر انتقال داده شدند چرا که شبه نظامیان خارجی آن جا حضور دارند.»

این داستان از منابع مستقل تایید نشده است.

محمد شیاع السودانی وزیر حقوق بشر عراق روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفته بود که شبه نظامیان داعش 50 تن از اقلیت ایزدی را کشته که بسیاری از آن ها زنده به گور شده اند. او همچنین از ربوده شدن 300 زن توسط این گروه تندرو خبر داده بود.

حدود دو هفته پیش حملات شبه نظامیان داعش به مناطق تحت کنترل نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه آغاز شد. مناطق محل زندگی ایزدی ها از جمله شهر سنجار و توابع آن در این حملات، به تصرف داعش در آمد. ده ها تن از پیروان این آیین توسط شبه نظامیان تندرو کشته شده و صدها هزار نفر آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید