مالکی از نخست ‌وزیری مجدد عراق رسماً انصراف داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نوری مالکی نخست‌ وزیر عراق شامگاه پنجشنبه 14-8-2014 در یک نظق تلویزیونی از پیش ضبط شده، رسما انصراف خود را از تصدی مجدد پست نخست ‌وزیری، اعلام کرد.

به گزارش العربیه به نقل از تلویزیون دولتی عراق، نوری المالکی، شامگاه پنجشنبه‌ در حضور حیدر العابدی نخست وزیر جدید که مأمور تشکیل دولت شده است و دیگر اعضای ائتلاف دولت قانون، رسما کناره ‌گیری خود را از تصدی پست نخست‌ وزیری برای یک دوره چهار ساله جدید اعلام کرد.

مالکی در نطق رسمی خود از حیدر العبادی نخست وزیر جدید عراق نیز اعلام حمایت کرد.

وی در این نطق برخلاف اظهارات دو روز پیش خود که در آن گفته بود من از سمت نخست وزیری کناره گیری نمی کنم، گفت: "هیچ سمتی را نمی‌خواهم و پست و مقام من اعتمادی است که مردم به من دارند. من همواره به قانون پایبند بوده‌ام و از قانون اساسی دفاع کرده‌ام تا جایی که مرا به قدرت‌طلبی متهم کردند".

کناره گیری رسمی مالکی چند روز پس از آن صورت می گیرد که فواد معصوم رئیس جمهوری عراق، دکتر حیدر العبادی را مامور تشکیل جدید عراق کرد.

پیشتر مالکی نسبت به تعیین العبادی شدیدا اعتراض کرده و نخست وزیری او را غیر قانونی توصیف کرده بود. وی همچنین روز سه شنبه اعلام کرده بود که تصمیم گرفته علیه فواد معصوم رئیس جمهور عراق به دادگاه عالی فدرال شکایت کند.

کنار رفتن مالکی و تعیین حیدر العبادی با استقبال نیروهای سیاسی داخلی عراق وهمچنین ایالات متحده آمریکا، ایران و برخی کشورهای عربی روبرو شده است.

حیدر العبادی که اکنون مامور تشکیل کابینه جدید حکومت عراق است، یکی از اعضای شورای رهبری "حزب الدعوه اسلامی " به شمار می رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید