رونق بازار فروش اسلحه‌ در کردستان عراق پس از هجوم داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

با وجود تاکید ایالات متحده آمریکا مبنی بر ادامه حملات هوایی علیه داعش، اما نگرانی مردم اقلیم کردستان عراق، از خطر حمله مجدد این گروه به مناطق دیگری از این اقلیم همچنان به قوت خود باقی است. به طوری که مردم کرد برای دفاع از خود به خرید اسلحه در بازار سیاه روی آورده اند.

به گزارش العربیه، به نقل از منابع اقلیم کردستان در پی حمله داعش به شمال عراق و مناطقی از کردستان، بازار فروش اسلحه در اربیل، پایتخت منطقه کردستان عراق رونق یافته است.

داعش که اکنون در نزدیکی اربیل، پایتخت کردستان عراق، مستقر شده، با حمله غافلگیرانه خود به کردستان، آرامش و ثبات چند ساله مردم این اقلیم را که از درگیری های فرقه ای عراق دور بودند، بهم زده و درگيرى را به منطقه کردنشین گسترش داد .اما کردهای عراق که سالیان درازى تجربه جنگ و درگیری را برای دفاع از حقوق مردم خود کرده بودند، اینک جنگ با داعش را جنگی برای دفاع از موجودیت خود توصیف می کنند.

به دنبال شکست نیروهای عراق از داعش در موصل و عقب نشینی نیروهای پیشمرگه در روز های اول درگیری با داعش، مردم کردستان اكنون برای دفاع از دستاوردهای چند ساله خود و رویارویی با داعش و کمک به پیشمرگه ها به خريد اسلحه از بازار روی آوردند.

خبرگزاری کردپرس، پایگاه‌ خبری کردی زبان در گزارشی آورده است، 10 ماه پیش در گرماگرم تبلیغات انتخاباتی، در کردستان تنها جوانان به بازار فروشندگان سلاح مراجعه می کردند. اما به گفته فروشندگان اسلحه‌ اکنون اوضاع تغییر کرده به طوری که اعضای سابق نیروهای پیشمرگه نیز به بازار فروش اسلحه رونق داده اند.

این سایت در گزارشی به‌ بررسی وضعیت خرید و فروش اسلحه‌ در بازارهای اسلحه‌ فروشی اقلیم کردستان پس از حملات داعش به‌ عراق و کنترل موصل و مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور پرداخته‌ است.

آزاد انور در بازار اسلحه‌ فروشان سلیمانیه در خصوص وضعیت این بازار و نوع سلاح های موجود در آن می گوید: «انواع و مدل سلاح هایی که هم اکنون در این بازار معامله‌ می شود، با سلاح هایی که در گذشته خرید و فروش می شد متفاوت است.»

وی افزود: «میانگین سنی خریداران سلاح 45 تا 65 سال است که بیشتر آنها نیز نیروهای پیشمرگی هستند که به دنبال فراخوان رئیس اقلیم کردستان عراق برای دفاع از خاک اقلیم به‌ بازار اسلحه‌ روی آورده‌اند.»

فروشندگان بازار اسلحه‌ در اقلیم کردستان جنگ با داعش را یکی از عوامل رونق بازار خود می دانند.

علی رحمان که فروشنده اسلحه است می گوید: «60 درصد مراجعه‌ کنندگان به‌ بازارهای اسلحه‌ با هدف دفاع از منازل و خانواده هایشان مبادرت به خرید اسلحه‌ می کنند و در این میان برخی افراد متمول نیز به چشم می خورند که برای کسب سود اسلحه می خرند و آن را برای فروش در بازار سیاه نگه‌ داری می کنند.»

بر اساس این گزارش دو ماه پیش قیمت کلاشنیکوف در بازارهای اسلحه‌ فروشی اقلیم کردستان بر اساس انواع و مدل های مختلف بین 800 تا 3000 دلار بود اما سلاح فروشان از کاهش قیمت این اسلحه‌ به 400 تا 1400 دلار خبر دادند. نرخ کلت کلوک ساخت آمریکا پیشتر 3300 دلار بوده که در حال حاضر این نرخ به 2100 دلار کاهش یافته است.

آزاد انور علت کاهش قیمت اسلحه را تزریق سلاح های جدید آمریکایی به بازار و همچنین تمایل برخی افراد به تعویض سلاح های قدیمی خود با سلاح های جدید دانست که در حال حاضر در بازار موجود هستند.

وی درباره منبع ورود سلاح های آمریکایی به بازار گفت: «تمامی سلاح ها متعلق به ارتش عراق است که این اواخر به دست شهروندان غیرنظامی افتاده و آنها هم به خرید و فروش اسلحه می پردازند.»

به گفته این فروشنده سلاح، روزانه 400 تا 500 قبضه سلاح در یکی از بازارهای سلاح استان سلیمانیه‌ خرید و فروش می شود.
آزاد انور اشاره کرد که در میان سلاح های آمریکایی، مدل های M16 وM4 و M60بیشترین متقاضی را دارند.

وی گفت: «میزان متقاضیان جوان برای خرید اسلحه زیاد نیست، فقط هنگامی که این جوانان به استخدام دولت درمی‌آیند مبادرت به خرید سلاح می کنند. رونق بازار خرید و فروش سلاح ارتباط مستقیمی با افزایش میزان استخدام جوانان دارد. به علت استفاده نیروهای مسلح از کلاشنیکوف، متقاضی این مدل سلاح به مراتب از دیگر اسلحه ها بیشتر است.»

عثمان صدیق یکی دیگر از فروشندگان اسلحه در بازار خانقاه‌ سلیمانیه‌ است، درباره‌ خریداران اسلحه‌ در اقلیم گفت: «بخش عمده اسلحه ایکه پیشتر گفته‌ می شد برای ارتش آزاد سوریه خریداری می شو‌د؛ اکنون در دست داعش است و احتمال این وجود دارد که داعش این سلاح ها را به صورت مخفیانه خریداری کرده باشد.»

وی افزود: «پیشتر مقادیر فراوانی اسلحه از اقلیم کردستان عراق خریداری شده است. پول زیادی در بازار برای خریداری انواع اسلحه وجود داشت. یک سلاح عادی پنج برابر قیمت به فروش می رسید و من علت این امر را کمبود اسلحه در اقلیم کردستان عراق می دانم. هیچ سلاح سنگین و سبکی در دست شهروندان اقلیم نماند، نمی توانم بگویم که همه این سلاح ها به دست داعش رسیده است، اما مشخص بود که دست یک دولت خارجی در پشت قضیه کاهش اسلحه در بازارهای اقلیم کردستان بود.»

عثمان افزود: «قیمت اسلحه سنگینی همچون BKC و RPG به حدی گران شده که می توان با پول یک سلاح BKC یک اتومبیل خریداری کرد».

او همچنین اشاره کرد که در خصوص انجام معاملات غیر قانونی در بازاری که در آن مشغول به کار است نگرانی وجود ندارد، چراکه نظارت خوبی بر این بازار صورت می گیرد و هر استانی برای خود دارای برنامه خاص نظارت بر بازار اسلحه فروشان است.

عثمان صدیق افزود: «برخی افراد در خارج از بازار وجود دارند که دستگاه های امنیتی نیز آنها را شناسایی نکرده اند و از حمایت مالی خوبی برخوردارند و به صورت مخفیانه دست به معاملات بزرگی در حوزه تجارت اسلحه می زنند.»

وی بازارهای اسلحه‌ خارج از مراکز استان ها و در شهرهای کوچک را جزو بازارهایی دانست که کنترل و نظارت امنیتی محسوس و کاملی بر روی آنها صورت نمی گیرد و اغلب معامله های سلاح های سنگین نیز در همین بازارها انجام می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید