آیت الله سیستانی خواستار متحد شدن عراقی ها در حمایت از عبادی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق خواستار حمایت همه عراقی ها از حیدر العبادی نخست وزیر جدید این کشور برای مقابله با تندروها شد.

در سخنان آیت الله سیستانی که آن را نماینده او در کربلا در خطبه های نماز جمعه 15 اوت قرائت می کرد، تاکید شده است که تحویل قدرت به آقای العبادی فرصت نادری به وجود آورده تا بحران های سیاسی و امنیتی عراق حل و فصل شود.

نوری مالکی در پی فشارهای داخلی و خارجی، شامگاه پنجشنبه اعلام کرد از تلاش برای دستیابی به سومین دور نخست وزیری انصراف می دهد و از نخست وزیری حیدر العبادی حمایت می کند.

آیت الله سیستانی افزود: «مبارزه با فساد مالی و اداری باید یکی از اولویت های دولت آینده باشد.»

عراق اکنون گرفتار بدترین موج از خشونت ها شده است که جنبه فرقه ای دارد. شبه نظامیان تندرو با سردمداری گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، بخش های وسیعی از مناطق غرب و شمال عراق را از ماه گذشته تصرف کرده اند. گروه داعش در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، اعلام برپایی خلافت اسلامی کرده است.

آیت الله سیستانی از سیاستمداران رقیب عراقی خواست تا در حد و اندازه های «مسئولیت تاریخی» واگذار شده به آن ها باشند و با تلاش ها برای تشکیل دولت جدید و عبور از شکاف های قومی و مذهبی، همراه شوند؛ شکاف هایی که منتقدان مالکی می گویند در اثر سیاست های فرقه گرایانه او پدیدار شده است.

آیت الله سیستا، ارتش عراق را نیز خطاب قرار داد و گفت: «تاکید می کنیم که باید پرچم عراق تنها پرچمی باشد که واحدهای ارتش حمل می کنند و از استفاده از هر تصویر یا پرچم دیگری خودداری کنند.»

مرجع عالی شیعیان عراق از نیروهای مسلح عراقی خواست اختلاف های فرقه ای را کنار بگذارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید