نتنیاهو: به جای اسرائیل، حماس، داعش و اسد را محاکمه کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تعین کمیته ای برای تحقیق در باره جنایت های جنگی صورت گرفته در غزه از سوی سازمان ملل متحد، بنیامین نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه 14-8-2014 طی سخنانی خواستار، محاکمه حماس، داعش، اسد و تروریست های لیبی به جای محاکمه اسرائیل شد.

نتنیاهو افزود: "آنچه اسرائیل در غزه انجام داد برای دفاع از حقوق خود و امنیت مردمش بوده است".

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه طی تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواستار اجرای آتش بس دائمی در غزه شد.

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد در آینده نزدیک در باره جزئیات مکالمه اوباما با نتنیاهو اطلاعات بیشتری خواهد داد.

نتانیاهو، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را به "اعطای مشروعیت به سازمان های تروریستی جنایتکاری همچون حماس" متهم کرد.

اظهارات نخست وزیر اسرائیل دو روز پس از اعلام تشکیل کمیته ای توسط شورای حقوق بشر برای تحقیق در باره جنایات جنگی احتمالی در نوار غزه ایراد می شود.

نتنیاهو با انتقاد از عملکرد شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: "این شورا می خواهد به تروریست هایی چون حماس مشروعیت دهد.

این سازمان نسبت به ارتکاب جنایت و قتل عام در دیگر مناطق خاورمیانه چشم پوشی می کند اما برای اسرائیل که از خود دفاع می کند کمیته تحقیق تشکیل داده است".

نتنیاهو افزود : "به جای تحقیق در باره حملات حماس به غیرنظامیان اسرائیلی و بهره برداری این گروه از مردم غزه به عنوان سپر انسانی، یا تحقیق در باره قتل عام مردم سوریه توسط بشار اسد، یا قتل عام کردها توسط داعش، سازمان ملل متحد تصمیم گرفته که علیه تنها کشور دموکراتیک در خاورمیانه یعنی اسرائیل که از شهروندان خود در برابر تروریسم دفاع می کند کمیته تحقیق تشکیل دهد ".

نخست وزیر اسرائیل گفت: "شورای حقوق بشر بهتر است کمیته های تحقیق را به دمشق، طرابلس و بغداد بفرستد تا جنایات بشار اسد، داعش و حماس را مشاهده کنند. جنایت آنجاست در اسرائیل نیست".

نتنیاهو گفت: "رئیس کمیته ای که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد آن را تعیین کرد، پیشاپیش اعلام کرده که حماس یک گروه تروریستی نیست و هیچ نقشی در رویدادهای اخیر غزه ندارد."

شورای امنیت سازمان ملل، 23 ژوئیه کمیته ای را به منظور بررسی نقض احتمالی قوانین بین المللی بشردوستانه در عملیات نظامی در نوار غزه و همچنین جهت شناسایی مسئولان نقض حقوق بشر و پیگرد قانونی آنها تشکیل شد.

ویلیام چاباس، استاد حقوق بین الملل در لندن به ریاست این کمیته انتخاب شده است. ویلیام چاباس گفته است که خیلی دوست دارد نتنیاهو را در دادگاه جنایی بین المللی مشاهده کند.

گفتنی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سپتامبر 2009 طی گزارشی، اسرائیل و گروه های مسلح فلسطینی را به ارتکاب "جنایات جنگی" و "جنایت علیه بشریت" در عملیات نظامی متهم کرد.

درگیری اسرائیل و حماس در سال 2009 به کشته شدن 1440 فلسطینی و 13 اسرائیلی انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید