اوباما: محاصره ایزدی ها توسط داعش در کوه سنجار شکسته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که محاصره آوارگان ایزدی توسط شبه نظامیان داعش در کوه سنجار، شکسته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوباما که پنجشنبه 14 آگوست در کنفرانسی خبری سخن می گفت، افزود انجام عملیات برای خارج کردن محاصره شدگان را از کوه سنجار یا ادامه رساندن کمک های انسانی به آن ها از راه هواپیما، بعید می داند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «به آوارگان در رسیدن به اماکن امن کمک کردیم. در نجات جان های بسیاری از مردم یاری رساندیم.. نتیجه این تلاش ها این است که عملیاتی برای خارج کردن مردم از کوه صورت نخواهد گرفت. بسیار هم بعید است که به پرتاب کمک های انسانی از هواپیماها به آوارگان نیاز داشته باشیم.»

او در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا، به بمباران هوایی مواضع داعش برای حمایت از مراکز آمریکایی در عراق ادامه خواهد داد.

اوباما از عراقی ها خواست تا برای شکست تندروها، با یکدیگر متحد شوند.

حملات هوایی آمریکا که از روز جمعه گذشته با مجوز اوباما آغاز شده است، با هدف جلوگیری از پیشروی نیروهای داعش به سمت اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق به خاطر وجود شمار زیادی از شهروندان، دیپلمات ها و مستشاران نظامی آمریکایی در آن و همچنین جلوگیری از نسل کشی اقلیت های ایزدی و مسیحی صورت می گیرد.

دو هفته پیش تصرف مناطق محل سکونت ایزدی ها از جمله شهر سنجار توسط شبه نظامیان داعش، باعث آواره شدن ده ها هزار نفر از آن ها شد. شمار زیادی از این آوارگان به کوه سنجار پناه بردند و آن جا توسط شبه نظامیان داعش محاصره شدند.

این مناطق پیش از تصرف توسط داعش در کنترل پیشمرگه های کرد قرار داشت.

احتمال حمله داعش به کوه و همچنین نبود امکانات از جمله آب و غذا، خطر فاجعه انسانی را در کوه سنجار به وجود آورده بود.
شامگاه چهارشنبه، شماری از نظامیان آمریکایی برای ارزیابی اوضاع، به کوه سنجار رفته بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید