هواداران مالکی خود را برای اعتراض های خیابانی آماده می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق همچنان بر ادامه حضور خود در سمت سابقش اصرار دارد؛ این در حالی است که فواد معصوم رئیس جمهوری عراق، حیدر العبادی را مامور تشکیل دولت جدید این کشور کرده است.

برخی منابع نزدیک به حزب الدعوه که ریاست آن را آقای مالکی بر عهده دارد، به العربیه گفته اند: «هواداران مالکی خود را برای آغاز اعتراض های خیابانی و ترتیب دادن تحصن آماده می کنند؛ اقدامی که شبیه انقلاب در جهت مخالف جریان کلی است.»

بنا بر این گزارش، فراخوان هایی برای خروج هواداران مالکی به خیابان ها و ترتیب دادن تحصن هایی برای حمایت از او صورت می گیرد؛ همه این ها همزمان با حضور گسترده نیروهای امنیتی هوادار مالکی در خیابان های در حال انجام است.

البته آقای مالکی روز سه شنبه از نیروهای امنیتی و ارتش خواست در سیاست دخالت نکرده و به وظیفه قانونی خود پایبند باشند.

این در حالی است که وضعیتی از نگرانی، به خاطر پیشروی های شبه نظامیان داعش، عراق را در بر گرفته و در جریان زندگی مردم رخنه کرده است. اکنون مساله جدیدی بر زندگی عراقی ها سایه افکنده و آن افزایش تنش سیاسی در نتیجه انتخاب نخست وزیری غیر از مالکی توسط فواد معصوم رئیس جمهوری عراق است. در سایه اصرار مالکی بر بقا در سمت خود، تنش میان شیعیان بالا گرفته است.

اختلاف های عمیق در درون حزب الدعوه نیز اکنون علنی شده است. با توجه به این که نخست وزیر منتخب خود از رهبران همین حزب است، صداهایی که از درون این حزب شیعی شنیده می شود، نشان از عمق شکاف در آن دارد.

انتخاب حیدر العبادی به سمت نخست وزیر عراق، خود نقطه عطفی در تاریخ حزب الدعوه و عراق است و در حقیقت می توان آن را تکرار تاریخ دانست؛ چرا که در سال 2006، ابراهیم الجعفری که خود نیز از رهبران حزب الدعوه است، بر کنار شد و جای او، نوری مالکی گماشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید