اوباما از نخست وزیری عبادی در عراق اعلام حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه 11 آگوست 2014 گفت که عراق با انتخاب نخست وزیری، گامی مهم در مسیر مقابله با گروه تندروی داعش برداشت.

او همچنین خواسنار تشکیل دولتی با حضور همه طیف ها و جریان های سیاسی شد به گونه ای که پاسخگوی خواسته های همه عراقی ها باشد.

این سخنان اوباما ساعاتی پس از آن ایراد شد که محمد فواد معصوم رئیس جمهوری عراق، حیدر جواد العبادی را مامور تشکیل دولت این کشور کرد؛ اقدامی که با مخالفت نوری مالکی نخست وزیر اسبق عراق و نزدیکان به او روبرو شد.

اوباما در سخنانی کوتاه در ایالت ماساچوست، جایی که تعطیلات خود را سپری می کند، به خبرنگاران گفت: «امروز عراق گامی امیدوار کننده در مسیر تلاش ها برای مقابله با تندروها برداشت.»

او همچنین با اشاره به حملات هوایی محدود آمریکا علیه مواضع گروه داعش در شمال عراق گفت که این حملات تا کنون موفقیت آمیز بوده است. او افزود که ایالات متحده، مشورت های نظامی خود را به دولت های عراق و اقلیم کردستان، افزایش داده است.

حملات هوایی آمریکا که از روز جمعه با مجوز اوباما آغاز شده است، با هدف جلوگیری از پیشروی نیروهای داعش به سمت اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق به خاطر وجود شمار زیادی از شهروندان، دیپلمات ها و مستشاران نظامی آمریکایی در آن و همچنین جلوگیری از نسل کشی اقلیت های ایزدی و مسیحی صورت می گیرد.

اوباما گفت که معاونش آقای جو بایدن با نخست وزیر مامور به تشکیل دولت عراق آقای حیدر العبادی تفلنی گفت و گو کرده، به او سمت جدیدش را تبریک گفته و از او خواسته هرچه سریعتر دولتی تشکیل دهد که نماینده همه فرقه های دینی و مذهبی و نژادهای عراقی باشد.

او گفت: «رهبری جدید عراق ماموریت سختی پیش رو داد... باید اعتماد شهروندانش را باز یابد و گام هایی برای نشان دادن عزم خود بردارد.»

پیش از سخنان اوباما واشنگتن، از نخست وزیر جدید عراق، اعلام حمایت کرده بود. کاخ سفید اعلام کرد که جو باید معاون ریس جمهوری آمریکا تلفنی با حیدر العبادی گفت و گو کرد و سمت جدید را به او تبریک گفت

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «نخست وزیر انتخاب شده بر عزم خود برای تشکیل هرچه سریعتر دولتی با حضور همه طرف ها و دارای پشتوانه ای وسیع که بتواند با تهدید گروه دولت اسلامی مقابله کند و آینده ای بهتر برای همه عراقی ها از همه فرقه ها بسازد، تاکید کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید