آمریکا مسلح سازی مستقیم کردها را برای مقابله با داعش آغاز می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع دولتی آمریکایی روز دوشنبه 11 آگوست اعلام کردند که واشینگتن، مسلح سازی مستقیم نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه را به منظور کمک به آن ها در جنگ علیه شبه نظامیان تندروی گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، آغاز کرده است.

این محموله های اسلحه، به اربیل پایتخت اقلیم کردستان می رسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع دولتی آمریکایی اعلام کردند که نخستین محموله های اسلحه از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA ارائه خواهد شد، اما احتمال دارد وزارت دفاع نیز به زودی مسلح سازی نظامیان کرد را آغاز کند.

پیش از این مسئولان آمریکایی گفته بودند که دولت مرکزی عراق، تا کنون سه محموله اسلحه به اربیل فرستاده است.

دولت ایالات متحده از مدتها پیش اصرار داشت که محموله های اسلحه آمریکایی فروخته شده به عراق باید ابتدا در اختیار دولت مرکزی این کشور قرار گیرد. این در حالی است که کردها همواره می گفتند که بغداد آن ها را از اسلحه و پشتیبانی مالی، محروم می کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، با انتقادهای رو به افزایشی به دلیل کندی اش در دخالت در بحران های خارجی روبرو است. از جمله این بحران ها، ظهور و صعود گروه داعش است که بر بخش های وسیعی از مناطق شمال و غرب عراق و همچنین مساحت هایی از سوریه، چیره شده است.
یک مسئول بلندپایه در وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده است که واشنگتن، اسلحه و مهمات به کردها می رساند. او در عین حال خاطرنشان کرد که این کمک های تسلیحاتی از سوی وزارت دفاع ارائه نمی شود. برخی مسئولان می گویند که وزارت دفاع آمریکا بحث هایی بر سر چگونگی افزایش پشتیبانی نظامی از کردها آعاز کرده و شاید در آینده ای نزدیک به ارائه مستقیم اسلحه به کردها موافقت کند.

ایالات متحده هفته گذشته در نخستین تحرک نظامی خود در عراق از زمان خارج کردن نیروهای نظامی اش از این کشور در سال 2011، مواضع داعش را در نزدیکی اربیل به شکلی محدود هدف قرار داد.

شبه نظامیان تندرو در یک هفته اخیر با آغاز حملات خود به شمال عراق، پیشرفت قابل توجهی در این مناطق داشتند و بر شماری از مناطق تحت کنترل کردها، چیره شدند.

از سویی گروه داعش تهدید کرده که قصد دارد به سمت بغداد پایتخت عراق نیز حرکت کند. اما اوباما می گوید وجود دولتی فراگیر که هیچ طرف را منزوی نمی کند، پیش شرط افزاش کمک نظامی به عراق برای مقابله با گروه داعش است.

گروه داعش در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید